Kimdir Wiki Biyografi Arşivine Hoşgeldiniz, 20 Nisan 2014
Beğen 0

Cem Karaca Kimdir Hayatı Biyografisi ?

Cem Karaca Kimdir Hayatı Biyografisi ?

Halkın en çok sevdiği ve değer verdiği sanatçılardan biri olan Cem Karaca, 5 Nisan 1945 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Aynı şekilde 8 Şubat 2004 tarihinde yine İstanbul’da hayatına veda etmiştir.

 

Cem Karaca, sanat hayatına başladığı günden itibaren bir çok müzik grubu içinde yer almıştır. Bunlardan bazıları; Apaşlar, Kardaşlar, Moğollar, Dervişan gibi gruplardır. Bu grupların kiminin kurucusu olmuştur kiminin de içinde yer almıştır.

 

Cem Karaca, güçlü müziği ile rock müzik kültünün yaratılmasının öncülerinden biri olmuştur.

 

Halk tarafından Cem Baba diye hitab edilen Cem Karaca, devrindeki Barış Manço, Erkin Koray gibi sanatçılarla birlikte anılmıştır.

 

Cem Karaca’nın annesi Ermeni asıllı olmak ile birlikte babası ise Azeri asıllıdır. Çocukluğundan itibaren sanatla iç içe büyüten Cem Karaca’nın sanatının bu derece sevilmesinin ve güçlü olmasının en büyük sebebi bu olsa gerek.

 

2001 yılında Barış Manço’nun ölümü ile vokalistsiz kalan Kurtalan Express ile beraber çalışmaya başladı. Cem Karaca Trio olarak sahne almaya da başladı.

 

2004 yılında hayata gözlerine yuman Cem Karaca’nın anısına 2005 yılında bir çok ünlü sanatçının Cem Karaca parçalarını yorumladığı “Mutlaka Yavrum” adlı albüm çıkarılmıştır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz