Kimdir Wiki Biyografi Arşivine Hoşgeldiniz, 23 Nisan 2014
Beğen 0

Nazlı Ilıcak Kimdir Kaç Yaşında ?

Nazlı Ilıcak Kimdir Kaç Yaşında ?

Ayşe Nazlı Ilıcak (d. 1944 Ankara) Türk gazeteci ve siyasetçi.

 

Notre Dame de Sion Fransız Lisesi (1963) ve Lozan Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde (Ecole de Sciences Sociales et Politiques, 1967) eğitim gördü. 1969′da Tercüman gazetesi sahibiKemal Ilıcak’la evlendi ve eşinin gazetesinde başyazar oldu. 1988′e kadar Tercüman grubunun ikinci gazetesi olan Bulvar gazetesinin imtiyaz sahipliğini üstlendi.Gençliği

 

Milletvekilliği

1999 Türkiye genel seçimlerinde Fazilet Partisi’nden İstanbul milletvekili seçildi, yemin töreni sırasında İstanbul milletvekili Merve Kavakçı’nın meclis salonuna türbanlı olarak girmesine koluna girerek eşlik etmiştir. 22 Haziran 2001′de, Anayasa Mahkemesi’nin Fazilet Partisi’ni kapatılmasına karar verdiği dava sonucunda milletvekilliği düşürüldü ve 5 yıl siyaset yasağı getirildi. 2007 Türkiye genel seçimleri öncesinde Adalet ve Kalkınma Partisi’ne yaptığı milletvekilliği adaylığı başvurusu reddedildi.

 

Gazeteceliği

Tercüman, Meydan, Hürriyet, Akşam, Yeni Şafak, Dünden Bugüne Tercüman, Bugün ve Takvim gazetelerinde yazarlık yapmış, halen Sabah gazetesinde yazmaktadır.

 

Ailesi

21. ve 22. Hükümetlerde bakanlık yapmış Muammer Çavuşoğlu’nun kızıdır. Valilik, 29., 31., 32., 39. ve 41. hükümetlerde bakanlık yapmış olan Turhan Kapanlı dayısıdır. İlk eşi Kemal Ilıcak’ı 1993′te kaybeden Ilıcak, işadamı ve siyasetçi Emin Şirin’le kısa süren bir evlilik yaptı. İki çocuk annesidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz