Aytekin Kotil Kimdir Kaç yaşında Mustafa Sarıgül’ün Eski Eşi Aytekin Kotil ?

Aytekin Kotil 1934 yılında Rize’nin Çayeli ilçesinde dünyaya gelmiştir. Üniversite eğitimini 1956 yılında başladığı İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde 1960 yılında tamamladı. Üniversiteden mezun olmasının ardından İstanbul Barosu’na bağlı bir şekilde serbest avukatlık görevinde bulundu.

Görsev Kotil ile 1961 yılında hayatının birleştiren Aytekin Kotil’in bu evlilikten; Dilek, Serhan ve Gökhan adını verdiği üç çocuğu dünyaya geldi. Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul İl Başkanlığı’nı yürüten Ali Topuz’un 1973 yılında milletvekili seçilmesi üzerine yerine Aytekin Kotil getirildi. Parti içinde “ortanın solu” görüşünü temsil eden Aytekin Kotil, İstanbul Belediye Başkanlığı’na aday olduğu yerel seçimleri kazandı ve 14 Aralık 1977 tarihinde, Ahmet İsvan’ın koltuğuna oturdu.

12 Eylül Darbesi’nde yaşanan olaylar sırasında Milli Güvenlik Konseyi tarafından alınan bir karar ile, halkçı bir politikayla belediye başkanlığı yapan Aytekin Kotil, görevine son verildi. 12 Eylül 1980 tarihine kadar İstanbul Belediye Başkanı olarak görev yapan Aytekin Kotil, yılmadı ve 1987 yılında bu kez Sosyaldemokrat Halkçı Parti’den aday olarak, İstanbul milletvekilliğine seçildi. 1989 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkan Vekilliği görevinde bulundu.

1991 yılında alınan erken seçim kararı ile tekrar milletvekili olmak istediyse de, partinin kendi içinde düzenlediği önseçimleri kaybetti.

9 Ağustos 1922 günü, solunum yetmezliği sebebiyle İstanbul’da hayatını kaybeden Aytekin Kotil’in ismi, Şişli’de bir caddeye verilmiştir. Aytekin Kotil aynı zamanda, şimdilerde İstanbul Belediye Başkanlığı’na CHP’den aday olan Mustafa Sarıgül’ün eski eşi Aylin Kotil’in amcasıdır.

2 Yorum

Yorum Yapın
  1. sarıgülün eski eşi aytekin kotil miş vay be 🙂 adam 1934 yılında dogmuş nasıl sarıgülün eşi olur 🙂

    Bi dakka yaa ama bu erkek 😛

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir