Ersun Yanal Kimdir? Kariyeri ve Hayatı?

17 Aralık 1961 yılında İzmir’in Buca ilçesinde dünyaya gelen Türk teknik direktör Kazım Ersun Yanal, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Beden Eğitimi Bölümü’nden mezun olmuştur. Futbola Denizlispor’da başlayan Ersun Yanal, ardından Denizli Emsan Şirinköy İDY, Manisaspor ve Nazillispor takımlarında oynamıştır.

 

Hücum futbolu tarzıyla dikkat çeken Ersun Yanal, teknik direktörlüğe ilk olarak 1990 yılında 3.Lig’de olan ilçe takımı Denizli Sarayköyspor’da başlamıştır. Yeni Salihlispor ile Afyonkarahisar Çay Belediyesi Kaymakamlık kupasını kazananan teknik direktör başarısı ile Denizlispor takımının dikkatini çekmiş ve bu takımla sözleşme imzalamıştır.  Mandıraspor, Denizlispor, Gençlerbirliği, Ankaragücü ve Türkiye Millî Futbol Takımı’nı da çalıştıran Ersun Yanal; Gençlerbirliği ile UEFA Kupası’nda Blackburn Rovers, Sporting Lizbon ve Parma’yı elemiştir.

 

2 sezon boyunca Eskişehirspor’da da görev yapan Ersun Yanal, 2011-2012 sezonunda Süper Lig’i 5. bitirip, takımıyla UEFA Avrupa Ligi’ne gitmeye hak kazanmıştır. 2012-13 yıllarında ise sezonu 8. olarak bitirmiştir. Haziran 2013 itibarıyla bu görevi sona eren teknik adam, 28 Haziran 2013 tarihinde 1 yıllık sözleşme ile Fenerbahçe teknik direktörlüğüne gelmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir