Hayri Kozakçıoğlu Kimdir ?

Hayri Kozakçıoğlu 1938 yılında Manisa Alaşehir’de doğmuş 25 mayıs 2013 tarihinde İstanbul Sarıyer’de ölmüştür. Eski İstanbul Valisidir. İlk öğrenimini Manisa Alaşehir’de okuyan Hayri Kozakçıoğlu lise Eğitimini de İzmir Atatürk Lisesi’nde okumuştur. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinde üniversite eğitimini tamamlamıştır. Mezun olduktan sonra Hayri Kozakçıoğlu İçişleri Bakanlığında Kaymakam adayı olarak çalışmıştır.

 

Daha sonra pek çok ilçe de kaymakamlık yapmıştır. Bir süre çeşitli nedenlerden dolayı yurt dışında bulunduktan sonra  Erzurum Valisi olmuştur. Ardından İstanbul Emniyet Müdürlüğünde görev almıştır. 12 Eylül 1980 tarihinden itibaren Adana Valisi olmuştur. Burada bir süre çalıştıktan sonra İstanbul Valiliğine atanmıştır.

 

1 Eylül 1993 tarihinde çıkan bir habere göre İstanbul Valisi Hayri Kozakçıoğlu Olağanüstü Hal Bölge Valiliği hesabından kendi banka hesabına yaklaşık 250.000 dolar para aktarmıştır. Bu iddia üzerine Hayri Kozakçıoğlu iç işleri bakanı’nın onayı ile bu parayı kendi hesabına aktardığını söylemiştir. Ancak Bölge Valisinin talebi üzerine parayı tekrar iade etmiştir. Evli ve 3 çocuk babası olan Hayri Kozakçıoğlu’nun 25 Mayıs 2013 tarihinde evinde göğsünden vurularak ölmesinde intihar bulgularına rastlanmıştır. Kendisi büyük bir ihtimalle intihar etmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir