Turan Emeksiz Kimdir ?

Malatya doğumlu İstanbul üniversitesi öğrencisi henüz 20 yaşında hayatını kaybeden genç delikanlı Turan Emeksiz kimdir? 1940 yılında Malatya’da doğmuştur Turan Emeksiz. Ölüm tarihi ise 28 Nisan 1960’tır. İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesinde öğrencilik yapan Emeksiz o dönemde Tahkikat Komisyonun kurulmasına dair kanunun kabul edilmesi üzerine üniversitede gerçekleşen birçok öğrencinin protestosu sonucu vurularak hayatını kaybetmiştir.

 

Turan Emeksiz kimdir? Dediğimizde akla ilk gelen belki de 20 yaşında bir gencin üniversite sıralarında sırf devletin sorunları yüzünden hayatını kaybetmiş bir gencin hikâyesi gelmektedir. Ancak Turan Emeksiz ’in ölümünden sonra kendisinin gizli Türkiye Komünist partisinin üniversitede genel sekreteri olduğuna dair söylentiler çıktı.

 

Turan Emeksiz kimdir? Konulu makalemize en güzel cevap Nazım Hikmet’ten gelmiştir aslında. Şöyle der Nazım hikmet:  ‘’Biri ölüyor, 19 yaşında bir delikanlı gündüzleri güneşte, geceleri yıldızların altında, İstanbul’da, Beyazıt meydanında. Biri ölüyor ders kitabi bir elinde, diğer elinde başlamadan biten rüyası. 1960 yılı nisanında, biri ölüyor Beyazıt meydanında. ‘’ başından vurularak öldürülmüş Emeksiz anısına İstanbul’da şehir hatları vapuruna ve İstanbul üniversitesi yemekhanesine ismi verilmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir