Alain Delon Hayatı , Kimdir ?

8 Kasım 1935 tarihinde Fransa’nın Sceaux kentinde dünyaya gelen Alain Delon, küçük yaşta annesi ve babasının ayrılma kararı alması üzerine sorunlu bir çocukluk dönemi geçirdi. Eğitim alması için gönderildiği okuldan agresif tavırları sebiyle uzaklaştırılarak cezalandırıldı. 14 yaşındayken okumayı reddederek üvey babasına ait olan bir kasap dükkanında çalışmaya başlayarak hayata atıldı. Burada bir müddet çalıştıktan sonra askerlik yapmak üzere orduya başvurdu. 1953 yılında savaşa gönderilen Alain Delon, 5 yıllık askerlik döneminin 11 ayını askeri disipline ayak uyduramaması nedeniyle hapishanede geçirdi. Askerliğin ardından garsonluktan, hamallığa kadar çeşitli işlerde çalışarak hayatta kalma mücadelesi veren Alain Delon’un hayatı, kadın oyuncu Brigitte Auber ile karşılaşması ve onunla beraber Cannes Film Festivali’ne gitmeleri ile değişti. Alain Delon’un oyunculuk macerası böylece başlamış oldu.

Cannes Film Festivali’nde tanıştığı yetenekli oyuncu arayışında olan David O. Sleznic sayesinde girdiği yetenek sınavından başarı ile çıkınca, oyunculuk sözleşmesine imza attı. Oyunculuk performansını ilk olarak 1957 yapımı “Sois belle et tais-toi” ile gösterme şansı yakalayan Alain Delon, 1959 yılında yer aldığı “Faibles Femmes” adlı filmin Amerika’da gösterime girmesiyle, dünya çapında adından söz ettirmeyi başardı. Bertran Biler imzalı “Notre Historie” adlı filmde canlandırdığı “Robert Avranche” karakteri Alain Delon’a en iyi erkek oyuncu kategorisinde Cesar ödülü kazandırdı. Hayatı boyunca çok sayıda başarıya imza atan Alain Delon, takvimler 1997 yılını gösterdiğinde oyunculuk kariyerine son verdiğini açıkladıysa da ara sıra bazı film ve dizilerde boy göstermeyi ihmal etmedi.

2002 yılında ağır bir depresyon sonucu intihar girişiminde bulundu. Hayvansever kimliği ile de bilinen Alain Delon şimdilerde, Douchy köyündeki çiftliğinde hayvanları ile birlikte yaşamını sürdürmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir