Ariel Şaron Kimdir? Öldü mü?

1928 yılında doğmuş olan  Ariel  Şaron , İsrail’in  eski başbakanıdır.  Kadima partisinin kurucusu ve ilk lideri olan şaron , Bu parti , genç yaşlarında filistin üzerine uyguladığı politikayı  ,   daha da yaşlandıktan sonra ılımlı bir hale çevirip , İsrail askerlerinin Gazze ‘ den çekilmesi  adına talimat verdiği için Netenyahu’ ve yandaşlarının  kendisine muhalefeti üzerine kurmuştur.

Çok küçük yaşlarda orduya görerek , ülkesinin korunması amacıyla ordu içerisinde özel bir birlik oluşturmuştur.  Müslüman camiasının kendisine en çok tepki verdiği nokta binlerce Lübnanlının katliamını yapmasıdır. Sadece müslümanların girmesinin serbest olduğu mescid- i aksa’ya küçük bir ordu  ile girip orada demeç vermesi üzerine  Müslüman ülkeler tarafından da oldukça tepki çekmiştir.

Ariel Şaron  kendi ülkesinde bir deha olarak tanımlanırkan , Arap dünyasında Beyrut kasabı olarak  nitelendirilmektedir. Ariel şaron komutasındaki askerler  Filistin mülteci kamplarını basarak binlerce çocuğu katletmişlerdir.  8 yıl önce beyin kanaması geçiren Ariel şaron 11 Ocak 2014’te hayatını kaybetmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.