Barack Obama Kimdir? Hayatı?

Barack Hussein Obama, 4 Ağustos 1961 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’nin Hawaii eyaletine bağlı Honolulu şehrinde, Kenyalı bir baba ve Amerikalı bir annenin oğulları olarak dünyaya gelmiştir. Obama’nın annesi ile babası Obama henüz iki yaşındayken yollarını ayırdı. Babası Harvard Üniversitesi’nde yüksek lisans eğitimi gördükten sonra memleketi  Kenya’ya geri dönüş yaparken, annesi ise ikinci evliliğini gerçekleştirdi.

Annesi ve üvey babası ile beraber Endonezya’ya yerleşen Barack Hussein Obama, ilkokul eğitimini burada tamamladıktan sonra, lise eğitimi almak üzere doğduğu şehir olan Honolulu’ya döndü. Lise eğitiminin ardından üniversite eğitiminin ilk yılını Los Angeles Occidental College’de geçiren Obama, daha sonra geçiş yaptığı Columbia Üniversitesi’nde siyasal bilimler bölümünü bitirdi. Siyasal bilimler diplomasına 1988 yılında girdiği Harvard Üniversitesi’nin Hukuk Fakültesi’nden mezun olarak bir de avukatlık diploması ekledi.

Annesi ve babasının boşanmasının ardından sadece bir defa gördüğü babasını bir trafik kazasına kurban veren Barack Obama, annesini de yumurtalık kanserinden kaybetmiştir. Barack Obama, kendisi gibi Harvard Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden avukat olarak çıkan Michelle Robinson ile ile 3 Ekim 1992 yılında dünya evine girdi ve bu evlilikten biri 1998 diğeri ise 2001 doğumlu olan iki kızı dünyaya geldi.

10 Şubat 2007 tarihinde, 2008 yılında gerçekleştirilecek olan Amerika Birleşik Devletleri Başkanlık Seçimi’ne Demokratik Parti’den aday olacağını ilan etti. 4 Kasım 2008 tarihinde gerçekleştirilen seçimlerde Barack Obama oyların %52’sini alarak Amerika Birleşik Devletleri’nin 44. başkanı olmaya hak kazandı. 20 Ocak 2009 tarihinde Geogerge W. Bush’un yerine gelerek başkanlık koltuğuna oturan isim oldu.

Siyahi bir siyasi olarak dikkatleri üzerine çeken Barack Obama’nın babasının ve üvey babasının müslüman olmaları ve Obama’nın ikinci isminin Hussein olması, defalarca Barack Obama’nın müslüman olduğu iddialarını gündeme getirdi. Fakat Barack Obama bir Protestan Hristiyanı olduğunu ve United Church of Christ mezhebinin bir üyesi olduğunu açıklayınca bu iddialar ayyuka çıktı.

Barack Hussein Obama, 2012 seçimlerini de rakibi Mitt Romney’i geride bırakarak kazanmayı başarmış ve ikinci kez başkanlık koltuğuna oturan isim olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.