Barbaros Şansal Kimdir?

10 Temmuz 1957 tarihinde başkent Ankara’da Sungur Tekin Şansal ile Güner Eczacıbaşı çiftinin çocukları olarak dünyaya gelmiştir. Çok sayıda okul değiştiren Barbaros Şansal, eğitim hayatına Şişli Özel Dost İlkokulu’nda merhaba demiş, Yeşilköy Halil Vedat Fıratlı Pansiyonlu İlkokulu’nda tamamlamıştır. Lise eğitimine ise önce İstanbul Alman Lisesi’nde başlamış daha sonra İzmir Fatih Koleji’ne, İstanbul Vefa Lisesi’ne ve İstanbul Maltepe Lisesi’ne gitmiş oradan da İstanbul Fenerbahçe Lisesi’ne transfer olarak lise eğitimini tamamlamıştır. Üniversite eğitimine de Marmara Üniversitesi’nin İşletme Fakültesi’nde başlayan Şansal, üniversite eğitimini İngiltere’nin başkenti Londra’da bulunan Royal Academy’de tamamlamıştır.

Royal Academy’den başarı ile mezun olmasının ardından İsviçre’ye giderek moda üzerine eğitim alan Barbaros Şansal, Türkiye’ye döndüğünde Yıldırım Mayruk’a ait bir atölyede asistanlık yapmaya başlamıştır. Yıldırım Mayruk’un öğrencisi olarak giriş yaptığı moda dünyasında, şimdilerde Yıldırım Mayruk’un moda tasarım şirketinin ortağı olarak faaliyet göstermektedir. Yıldırım Mayruk’un kendisini “terzi” olarak nitelendirmesinden ötürü, Barbaros Şansal da kendisine “terzi yamağı” demektedir.

Bir eşcinsel hareketi olan LGBT adlı topluluğun savunucularından olan Barbaros Şansal’a yakın çevresi tarafından “Barbie” takma adı ile hitap edilmektedir. Bir zamanlar “Pembe Hayat Derneği” adında bir derneğe üye olan Barbaros Şansal, Bülent Ersoy hakkında söylediği sivri sözler sebebiyle dernek üyeliğinden çıkarılmıştır. Eşcinsel olması gerekçe gösterilerek askere alınmadığını iddia eden Şansal, savaşa karşı yürüttüğü faaliyetlerle de adından sıkça söz ettirmektedir.

Bir dönem, “Bugün Ne Giysem” adlı Show TV ekranlarının sevilen moda programında jüri üyeliği yapan Barbaros Şansal, bu programdan olaylı bir şekilde ayrılmasıyla uzun müddet gündemden düşmemeyi başardı. 31 Mayıs’ta patlak veren Taksim Gezi Parkı olaylarında da ön plana çıkan Barbaros Şansal Marmara ve Başkent Üniversitelerinde Moda Tarihi eğitimi vermektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir