Beşiktaşın Yeni Hocası Slaven Bilic Kimdir Kariyeri ?

Slaven Bilic 11 Eylül 1968 tarihinde Yugoslavya’nın Split kentinde doğdu. Futbol’a da bu şehrin takımı olan Hajduk Split’te başladı. Stoper mevkiinde forma giymekteydi. Slaven Bilic Hajduk Split takımının 10 sene alt yapısında oynadıktan sonra A takıma yükselmiştir. Böylece Profesyonel Futbol kariyeri de başlamıştır.

 

Hajduk Split’te 6 sezon forma giydikten sonra Almanya ligi takımlarından Karlsruher SC kulübüne 750.000 Euro Bonservis bedeli karşılığında transfer olmuştur. Burada gösterdiği performans ile Almanya’da o yılın en iyi Stoper oyuncusu olmuştur. Hemen ardından Karlsruher kulübünde kaptanlığa yükselmiştir. 1996 yılında İngiliz kulübü West ham United Slaven Bilic ile yakından ilgilenmeye başladı. Zira o zamanki West ham United teknik tirekdörü Harry Redknapp ısrarla bu futbolcunun transfer edilmesini istiyordu.

 

Slaven Bilic 1.300.000 Euro bonservis bedeli ile bu takıma transfer oldu. Ardından 1997 yılında Everton’a geçti. Everton da uzun süre futbol oynayen Slaven Bilic ardından tekrar Hajduk Splite döndü ve 33 yaşında kadar burada oynadıktan sonra futbolu bıraktı. Bir sezon sonra 34 yaşında iken bu takımın teknik direktörü oldu. Ardından Hırvatistan takımını çalıştırdı. Slaven Bilic şu anda Beşiktaş futbol takımında teknik direktörlük kariyerine devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.