Can Bartu Kimdir? Hayatı?

Can Bartu 1936 doğumlu efsanevi Fenerbahçeli futbolcudur. Avrupa Kupalarında final maçı oynayan ilk Türk futbolcudur. İtalyanlar ona “Sinyor Bartu” lakabını takmıştır. Çok ünlüdür ve onu tanımayan kimse yoktur çünkü unutulmaz ve efsane bir futbolcudur. Hem basketbol hem de futbol oynayan ve başarılar kaydeden ilk ve tek sporcudur.

 

Can Bartu aynı gün içerisinde hem basketbol hem de ftbol maçlarına çıkmıştır. Fenerbahçe bünyesinde 326 maça çıkmış ve 162 gol atmıştır. İtalyanın çok ünlü ve başarılı takımlarında da futbol oynamıştır. Bu takımlar Lazio, Fiorentina, Venezia dır. 1955 ve 1961 seneleri arasında 28 kez milli olmuş başarılı bir futbolcudur. 1970 yılında futbol bırakmıştır. Spro gazeteciliği yapmaya başlamıştır. Ve hala bu işini de sürdürmektedir.

 

Can Bartu kendi söylemine göre başta ailesi futbol oynamasına hiç sıcak bakmamıştır. Hatta “serseri işi”olduğunu ileri sürerek onu da bu sevdadan uzak tutmak istemişlerdir ancak sonrasında ikna olmuşlardır. Efsanevi ve harika bir futbolcu olduğu kadar başarılı bir yorumcudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.