Can Dündar Kimdir?

Can Dündar, 16 Haziran 1961 tarihinde Ankara’da dünyaya gelmiştir. Lise eğitimini Ankara Atatürk Lisesi’nde tamamlayan Can Dündar, üniversitede Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Basın Yayın bölümünden mezun oldu. Mezun olduktan sonra “Yankı”, “Tempo” gibi dergilerin yanı sıra “Hürriyet” gazetesinde görev yaptı. 1986 yılında İngiltere’nin başkenti Londra’da bulunan gazetecilik okulunu bitirdi. Yaşam boyu öğrenmeyi felsefe edinmiş olan gazeteci, siyaset bilimi üzerine yüksek lisans yaptığı Orta Doğu Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdari Bölümler Fakültesi’nden 1988 senesinde mezun oldu. Aynı bölümde yaptığı doktorasını ise 1996 yılında tamamladı.

Televizyonculuğa 1988 yılında TV program yapımcısı Seynan Levent ile TRT’de merhaba diyen Can Dündar, bu tecrübesini ertesi yıl “32. Gün” programı ile pekiştirdi.

1994 yılında “Aktüel” dergisinde başladığı köşe yazarlığını, sırasıyla “Yeni Yüzyıl”, “Sabah”, “Milliyet” ve “BirGün” gazetelerinde sürdürdü. Can Dündar şimdilerde “Cumhuriyet” gazetesinde köşe yazarlığının yanı sıra “Artı Bir TV” adlı televizyon kanalında çalışmaktadır.

Çok sayıda belgesel hazırlayan Can Dündar’ın “Sarı Zeybek” adını verdiği Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili belgeseli çok konuşulmuş ve büyük beğeni toplamıştır. 2008 yılında vizyona giren “Mustafa” adını verdiği ve yine Atatürk ile ilgili olan sunusu ise birçok sinemaseverin eleştirilerine maruz kalmıştır. En iyi gazeteci, köşe yazarı ve en iyi belgeselci dalında çok sayıda ödül sahibi olan Can Dündar, evli bir çocuk sahibidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.