Ceza Kimdir? Nereli?

31 Aralık 1977 tarihinde, İstanbul’un Üsküdar ilçesinde dünyaya gelmiştir. Asıl adı Bilgin Özçalkan olup gerçek mesleği elektrik teknisyenliğidir. Bir süre teknisyenlik ve müziği bir arada yürütmeye çalıştıysa da sonunda bir seçim yapmak zorunda kaldı ve tercihini müzikten yana kullandı. 1995 yılında kurduğu U.C.S adlı rap grubu kalıcı olmadı ve grup kısa bir süre sonra dağıldı. Grubun dağılmasının ardından müzik faaliyetlerine tek tabanca devam eden Ceza, 1999 yılında piyasaya sürülen “Yeraltı Operasyonu” adlı derleme bir rap albümüne 4 parça ile eşlik etti. Bu albümde yer alan “Benim Adım Ceza” şarkısı ile büyük bir çıkış yakaladı.

“Meclis-i Âlâ: İstanbul” adını verdiği kendi albümünü ise 2000 yılında piyasaya sürdü. Kariyeri boyunca Burcu Güneş, Candan Erçetin ve Sezen Aksu gibi usta isimlere rap vokal yapma şansı elde etmiştir. Rock’n Coke ve Fanta Gençlik Festivali gibi çeşitli organizasyonlarda sahne almıştır. Bir zamanlar beraber çalıştığı yakın arkadaşı, rap müziğin bir diğer önemli ismi Sagopa Kajmer ile arası açılınca Türk rap dünyası da Ceza hayranları ve Sagopa hayranları olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Sagopa Kajmer ile çok sayıda atışma yaşamıştır. Ayben adında kendisi gibi rapçi bir kız kardeşi vardır.

2007 yılında en iyi Türk sanatçı kategorisinde MTV Avrupa müzik ödülüne layık görülen Ceza’nın son albüm çalışması, 2012 yılında rap severlerin ve hayranlarının beğenisine sunduğu “Türk Marşı” adlı single albüm olmuştur.

Yorum

Yorum Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir