Derviş Zaim Kimdir Kaç Yaşında ?

Derviş Zaim 1964 tarihinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde hayata gözlerini açmıştır. Yönetmenlik ve Yapımcılık işleri yapmaktadır. 1988 senesinde Boğaziçi Üniversitesinde İşletme bölümünü okumuştur. Buradan mezun olduktan sonra Derviş Zaim İngiltere’de Warwick Üniversitesi’nde master yapmıştır. Daha sonra Türkiye’ye dönmeye karar veren Derviş Zaim burada pek çok dizi yönetmenliği ve yazarlık yapmıştır.

 

Ayrıca başarılı yönetmenin 1995 senesinde yayınladığı ‘’Ares Harikalar Diyarında’’ adlı bir romanı bulunmaktadır. Bu onun ilk romanıdır. Aynı sene ‘’Ares harikalar Diyarında’’ isimli roman Yunus Nadi Roman Ödülü’nü almaya hak kazanmıştır. İlk yönettiği film olan ‘’Tabutta Röveşata’’ Türkiye de ve Dünya da pek çok ödül kazanmıştır.

 

‘’Cenneti Beklerken’’ adlı film onun planladığı üçlemenin ilk ayağıdır. Derviş Zaim bu eserlerinde çekim Esteğini ve sinema estetiğini harmanlamaya çalışmıştır. Nokta Film ise bu üçlemenin ikinci ayağıdır. Ancak Derviş Zaim bu filmi yarıda bırakarak Caminin Etrafındaki Taş’ı yönetmeye karar vermiştir. Bunun yanında Başarılı yönetmen birçok Televizyon Programını da başarı ile yönetmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.