Durul Taylan ve Yağmur Taylan Kimdir ?

Durul Taylan 1969 yılında, Yağmur Taylan ise; 1966 yılında dünyaya gelmiştir. Durul Taylan 1990 yılında İTÜ Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun olmuş ve 2 yıl sinema yazarlığı yapmıştır. Yağmur Taylan ise 1983-1989 yılları arasında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitim almıştır. 1990-1995 yılları arasında ise; Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde psikiyatri dalında uzmanlık eğitimi almıştır. Birlikte yönetmenlik yapan ikili medyada Taylan Biraderler olarak bilinmektedir.

 

1998 yılında Star TV’de yayınlanan Sır Dünyası isimli dizide yapımcı, senarist ve yönetmen olarak görev yapan Durul ve Yağmur Taylan kardeşler; Yıldız Tepe, Cinler ve Periler, Vaka-i Zaptiye, Beşik Kertmesi gibi yapımlarda yönetmen koltuğuna oturmuşlardır. Taylan Biraderler aynı zamanda Vavien, Küçük Kıyamet ve Okul filmlerini de yöneterek sinema dünyasında yer almışlardır.

 

Sinemaya adım atmalarında Cihangir’de yaşadıkları yıllarda komşuları olan ünlü yönetmen  Zeki Demirkubuz’un büyük etkisi olmuştur. Sinema dünyasında Yeşilçam ekolünün peşinden sonra alternatif denemeleriyle dikkat çeken Yağmur ve Durul Taylan, 2003 yapımı Okul filmiyle Türk sinemasında korku türünde bir örnek oluşturmuşlardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir