Ebru Gündeş Kimdir ?

Megakent İstanbul’da 23 Temmuz 1975’te doğan Ebru Gündeş’in babası Remzi Gündeş, annesi Müjgan Kumartaşlıoğlu’nu Ebru Gündeş henüz 5 yaşındayken bırakmıştır. Bu sebepten ötürü Ebru Gündeş, babası Remzi Gündeş ile hiç görüşmemeyi tercih etmiştir. Eğitim hayatına Ankara Ulubatlı Hasan İlkokulu’nda başlayan Ebru Gündeş, ailecek yaşadıkları maddi sorunlar nedeniyle eğitim hayatını yarıda bırakarak geldiği İstanbul’da konfeksiyon işçiliği yaptığı dönemlerde, bir müzik şirketinin ortağı tarafından fark edildi. Sahnelere önce Emel Sayın’a vokalistlik yaparak merhaba dedi ve bu dönemde kazandığı tecrübeler doğrultusunda kısa sürede kendi albümünün çalışmalarına başladı.

“Tanrı Misafiri” adlı ilk albümünü 1993 senesinde piyasaya süren Ebru Gündeş, çok sayıda ödülü bu albümünden elde ettiği başarı ile elde etti. 94, 95 ve 96’lı yıllarda organize edilen “En iyi kadın Türk Sanat Müziği Sanatçısı” ödülüne layık görüldü.

1994 senesinde çıkardığı “Tatlı Bela” adlı ikinci albümünün ardından 1995’de piyasaya sürdüğü “Ben Daha Büyümedim” adlı albümüyle büyük bir çıkış yakalamıştır. “Kurtlar Sofrası” albümünün ardından çok sayıda dizi oyunculuğu teklifi aldı.

1 Aralık 1999’da “Dön Ne Olur” ismini verdiği albümünün tanıtımı esnasında, basının önünde beyin kanaması geçirmesi üzerine sevenlerini çok endişelendirdi ve albümü 1 milyon gibi bir satış rakamına ulaştı.

Hastalığının ardından bir süre boyunca inzivaya çekilen Ebru Gündeş, 11 Mart 2000 gecesi Bostancı Gösteri Merkezi’nde verdiği konserle yeniden hayranlarıyla buluştu ve bu konserden elde ettiği tüm geliri Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Vakfı Hastanesi Reanimasyon Kliniği’ne bağışladı.

Müzik dünyasına bomba gibi düşen “Ahdım Olsun” adlı albümünü 2001 yılında, 2003 yılında “Şahane” adlı albümünü, 2004 yılında da “Bize de Bu Yakışır” adlı albümünü piyasaya sürdü.

Bülent Ersoy ve Orhan Gencebay’ın da jüri üyeliği yaptığı “Popstar Alaturka” adlı şarkı yarışmasında Ebru Gündeş de jüri üyeliği yapmıştır.

İlk evliliğini 1990 senesinde Hamdi Vardar ile gerçekleştiren Ebru Gündeş’in bu evliliği 3 yıl sürmüştür. 2002 yılında Ömer Durak ile ikinci kez dünya evine girdi ancak bu evlilik sadece 1 yıl sürdü. Son kez 10 Şubat 2010 tarihinde Azerbaycanlı iş adamı Reza Zarrab ile hayatını birleştiren Ebru Gündeş’in bu evliliğinden 2011 doğumlu Alara adını verdikleri bir kızı dünyaya geldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.