Elvan Abeylegesse Kaç Yaşında Son Yarışı ?

Elvan Abeylegesse 11 Eylül 1982 tarihinde Etiyopya’nın Addis Ababa kentinde doğmuştur. Orta ve uzun mesafe koşucusudur. Türkiye’yi birçok yarışmada başarılı bir şekilde temsil etmiştir. Elvan Abeylegesse bir süre sonra Türkiye vatandaşı olmuştur. Yedi çocuklu bir ailenin sondan ikinci çocuğu olarak dünyaya gelmiştir.

 

Koşu yeteneği ilkokuldaki beden öğretmeni tarafından keşfedilmiştir ve Atletizme yönlendirilmiştir. Kuzey İrlanda’da bir yarışmaya katılarak 1999 yılında kariyerine başlamıştır. O tarihlerde ENKA için bir atlet keşfetmek isteyen Önder Özbilen’in dikkatini çekmiştir. Önder Özbilen Elvan Abeylegesse ile çeşitli konularda anlaşarak onu Türkiye için çalışmaya ikna etmiştir. Kendisi de Türkiye de hedeflerine daha kolay ulaşacağını düşünmüştür.

 

Bir süre sonra Türkiye de Mümin Can ile evlenerek Türk vatandaşı olmuştur. Ancak daha sonra çift boşanma kararı almıştır. Elvan Abeylegesse olimpiyatlara ilk kez Yunanistan’ın Atina kentinde 2004 yılında düzenlenen 2004 yaz Olimpiyatları ile katılmıştır. 2009 senesinde İtalyan’ın Pescara kentinde düzenlenen atletizm koşusunda Altın madalya kazanmıştır. Elvan Abeylegesse Atletizm spor dalında Türkiye’ye pek çok madalya kazandırmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.