Halit Ergenç Kimdir? Nereli?

30 Nisan 1970 tarihinde İstanbul’da hayata merhaba diyen Halit Ergenç, Beşiktaş Atatürk Lisesi’nde gördüğü eğitimin ardından kazandığı İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri bölümünde kendini bulamayınca ikinci senede okuldan ayrılmıştır. Mimar Sinan Üniversitesi’nin yetenek sınavlarına giren Ergenç, Opera ve Müzikal Tiyatro Oyunculuğu bölümünü kazanmış ve bu bölümden başarı ile mezun olmuştur.

Türk televizyonlarına, 1996 dizisi olan ve Mehmet Ali Erbil ile Yalçın Menteş gibi isimlerin yer aldığı “Tatlı Kaçıklar” dizisiyle merhaba diyen Halit Ergenç, aynı yıl güçlü oyuncu kadrosuyla Star TV’de yayınlanan ve çok sevilen “Kara Melek” adlı dizide Kürşat karakterine hayat vererek başrol oynamıştır. 1997’de ise Açelya Akkoyun, Berna Laçin, Ceyda Düvenci, Hande Ataizi ve Kerem Alışık gibi isimlerin yer aldığı “Böyle mi Olacaktı” adlı dizide oynadı. Halit Ergenç, 2002 yılında ATV ekranlarında yayınlanan Ece Uslu ve Yavuz Bingöl’ün de oynadığı “Zerda” dizisinde “Devran” adlı bir karakteri canlandırıp dizide başrol oynayarak, büyük bir çıkış yakaladı. Halit Ergenç’in yakaladığı bu başarı 2004 yılında yine bir ATV dizisi olan, Nejat İşler ve Sanem Çelik ile başrollerini paylaştığı “Aliye” adlı diziyle devam etti. 2005 yılında ise Çağan Irmak imzalı, ödüle doymayan “Babam ve Oğlum” filminde yer aldı.

Kanal D’nin 2006 sezonunda yayınlanan “Binbir Gece” adlı dizide “Onur” karakteriyle başrol oynadı. Bu dizide tanıştığı Bergüzar Korel ile 2009 yılında dünya evine girdi ve bu evlilikten Ali adını verdiği bir oğlu oldu. 2009 yılında bir Turgut Özakman filmi olan “Dersimiz Atatürk” filminde Atatürk’ü canlandırarak tarihsel projelere merhaba demiş, 2011 yılında izleyicilerin karşısına çıkan “Muhteşem Yüzyıl” adlı dizide Kanuni Sultan Süleyman’ı canlandırarak da belgesel niteliğinde televizyon ve sinema projelerinin vazgeçilmez isimlerinden olmayı başarmıştır. Halit Ergenç’in başrol oynadığı ve halen daha Star TV’de yayınlanmaya devam eden “Muhteşem Yüzyıl” dizisinin bu yıl son sezonu çekilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir