Haluk Bilginer Hayatı, Kimdir?

Haluk Bilginer, 5 Haziran 1954 tarihinde Tahsin ile Bedriye Bilginer çiftiğinin üç çocuğundan ikincisi olarak İzmir’de doğmuştur. Eğitimini İzmir Türk Koleji’nde alan Bilginer, lise eğitimi sırasında okulun tiyatro kulübüne katıldı. Oyunculuk yeteneğini ilk olarak burada sergileme fırsatı elde eden Haluk Bilginer, İzmir’de yerel bir gazetenin düzenlediği tiyatro yarışmasında aldığı ödülle bu alanda ne kadar iddialı olduğunu kanıtladı.

Gençlik çağlarını yaşadığı dönemde İngiltere’de şöhrete kavuştu ve bir derginin kapağına “en seksi Türk” başlığı altında konu olmayı başararak uluslararası alanda bir işe imza attı. 1987 yılında “Gecenin Öteki Yüzü” adlı dizinin çekimleri için İstanbul’a geri dönen Haluk Bilginer, çekimler sırasında tanıştığı Zuhal Olcay ile 1992 yılında dünya evine girdi. Haluk Bilginer ve Zuhal Olcay çifti, Holywood dizisi “Indiana Jones” ve “İki Kadın” adlı Türk dizisinde beraber yer aldı. Haluk Bilginer, “80. Adım”, “İstanbul Kanatlarımın Altında”, “Masumiyet” ve “Usta Beni Öldürsene” gibi ödüle layık görülen önemli filmlerde boy gösterdi.

Beyaz perde ve televizyon ekranlarının yanı sıra, tiyatroya olan tutkusunu da hiçbir zaman kaybetmeyen Haluk Bilginer; eşi Zuhal Olcay ve arkadaşı Ahmet Levendoğlu ile birlikte Tiyatro Stüdyosu’nu faaliyete geçirdi. Bu stüdyoda tiyatroseverlere sergilenen birçok oyunda başrol oynadı. Haluk Bilginer, tiyatro salonuna sahip olabilmek adına bir sinemayı kiraladıktan sonra inşaat çalışmalarına başladıysa da çıkan bir yangın Haluk Bilginer’in bu hayallerinin suya düşmesine yetti de arttı bile. Bunun üzerine eşi Zuhal Olcay ile Moda’da bulunan bir salonu restore ederek Oyun Atölyesi ile yeniden tiyatroseverlerin karşısına çıktılar. Zuhal Olcay ile olan evliliği 2004 yılında sona eren Haluk Bilginer, 2006 yılında Aşkın Nur Yengi ile hayatını birleştirdi. Bu evliliğinden Nazlı adını verdiği bir kız babası oldu. Ancak Aşkın Nur Yengi ve Haluk Bilginer’in evliliği 2012 yılında sona erdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir