Haluk Levent Nereli? Kaç Yaşında?

1968 senesinin kışında, 26 Kasım’da Adana iline bağlı Yüreğir’de hayata gözlerini açtı. İsminin tam hali Haluk Levent Acil’dir. İlkokulu Sabancı İlköğretim Okulu’nda okuyan Haluk Levent, lise eğitimini Adana Atatürk Lisesi’nde tamamladı. Lise eğitiminin ardından önce Karadeniz Teknik Üniversitesi Orman Mühendisliği’ni, ardından Ankara Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı’nı, daha sonra Orta Doğu Üniversitesi Fizik Bölümü’nü ve son olarak Ankara Üniversitesi Muhasebe Bölümü’nü kazanmış ancak bu okulların hiçbirine ailesinin maddi sorunları nedeniyle devam edememişti.

Üniversite sınavlarında şansını deneyen Haluk Levent, bir yandan da ticaret ile uğraşıyordu. Fakat ticarette de dikiş tutturamayınca İstanbul’a yerleşti ve çeşitli mekanlarda şarkı söylemeye başladı. 1993 yılında “Bu Ateş Sönmez” ve “Yollarda” adında iki albüm çıkararak adından söz ettirmeyi başardı. Çıkardığı albümler satış rekorları kırınca kısa sürede ünlü olan Haluk Levent, çok sayıda hayır konserleri verdi ve konserlerden elde ettiği gelirlerle hastalara diyaliz ve solunum makineleri bağışladı. 1997 yılında ticaret yaptığı dönemde açılan dava sebebiyle hapis cezasına çarptırıldı. 9 aylık cezaevi sürecinde kendi imkanlarıyla yaptığı “Mektup” adlı albümünü çıkarttı.

Cezaevinden çıkıp özgürlüğe kavuşmasının ardından askere gitmeden önce, 1998 yılında “Yine Ayrılık” adlı albümü ile sevenleriyle yeniden buluştu. Çevreci kişiliği ile de tanınan Haluk Levent, bu uğurda düzenlediği 11 saatlik konser ile rekor kırmayı başarmıştır.

Anadolu Rock türündeki müzik için en önemli isimlerinden biri olarak gösterilen Haluk Levent’in son albümü 2010 yılında çıkardığı 12 parçadan oluşan “Karagöz ve Hacivat” olmuştur. Neslin Yonarlar ile hale daha süren mutlu bir evliliği olan Haluk Levent’in bu evlilikten Ela adında bir kız çocuğu vardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir