Hande Yener Kimdir? Kaç Yaşında?

12 Ocak 1973 tarihinde İstanbul Kadıköy’de Özyener ailesinin ikinci kız çocukları olarak dünyaya geldi. Tam adı Makbule Hande Özyener’dir. Müziğe olan tutkusunu küçük yaşlarda keşfeden Hande Yener, ilkokul eğitiminin ardından müzik eğitimi almak istediyse de ailesinden izin çıkmayınca, eğitimine Erenköy Kız Lisesi’nde devam etti. Ancak lise eğitimini yarıda bırakarak henüz 17 yaşındayken, Uğur Kulaçoğlu ile hayatını birleştirdi ve bu evlilikten 1991 doğumlu Çağın adında bir oğlu oldu. Fakat bu evlilik kısa bir sürenin ardından sona erdi.

Tekstil üzerine hizmet veren bir satış mağazasında çalışırken mağazayı ziyaret eden ünlü isim Hülya Avşar’ın ziyaretiyle birlikte bütün hayatı köklü bir değişikliğe uğradı. Ünlü sanatçının aracılığıyla minik serçe Sezen Aksu ile tanışan Yener, 1993 yılında Sezen Aksu’nun yayınladığı “Deli Kızın Türküsü” adlı albümünde ve bir kısım konserlerinde vokal yapma şansı yakaladı. Bir süre Sezen Aksu’ya vokal yapan Hande Yener daha sonra Antalya’nın çeşitli mekanlarında sahne aldı. İstanbul’a geri döndüğü 2000 yılında “Senden İbaret” adlı ilk albümüyle Türk Pop müziğine ilk adımını attı. İlk albümüyle beğeni toplayan Hande Yener, 2002 yılında ise “Sen Yoluna Ben Yoluma” adlı ikinci albümü ile müzikte ne kadar iddialı olduğunu kanıtladı. 2004 yılında çıkardığı 14 parçadan oluşan üçüncü albümü “Aşk Kadın Ruhundan Anlamıyor” ile artık Türk Pop müziğinin önemli isimlerinden biri olduğunu herkese kabul ettirdi.

2006’da çıkardığı dördüncü albümü “Apayrı” ile hayranlarının karşısına çıkan Hande Yener, bu albümünde tarz değiştirerek elektronik müziğe yönelince eleştirmenleri ikiye böldü. Bazı kesimler Hande Yener’in değiştirdiği tarzı beğenirken bazıları da acımasız yorumlarda bulundu. Hande Yener, bu değişik tutumunu üç albümü boyunca sürdürdü. Ancak yapılan eleştirilere daha fazla dayanamayarak 2010 yılında çıkardığı “Hande’ye Neler Oluyor” adlı albümü ile pop müziğe geri döndü ve elektronik müziğe geçiş yapınca kaybettiği bir kısım hayran kitlesini geri kazanmayı başardı. Hande Yener’in son albüm çalışması 2012 yılında çıkardığı “Kraliçe” adlı albüm olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.