Harun Tekin Kimdir?

28 Haziran 1977 tarihinde başkent Ankara’da doğdu. Lise eğitimini 1988 yılında İstanbul Özel Alman Lisesi’nde alan Tekin, bu sırada okul arkadaşı Kerem Kabadayı ile tanıştı. İkisi de müziğe tutkulu olunca 1990 yılında “Decision” adını verdikleri bir müzik grubu kurdular. Bu grup, bugün Türkiye’de çok sayıda hayran kitlesi olan “Mor ve Ötesi”nin zemini niteliğindeydi. Bir süre bu isim altında müzik faaliyetlerini yürüten gruba; Alper Tekin ve Derin Esmer de dahil oldu ve grubun ismi “Mor ve Ötesi olarak değişti.

Mor ve Ötesi grubu “Şehir” adını verdikleri ilk albümlerini 1996’da piyasaya sürdü. Bu ilk albümün ardından grubun üyesi Alper Tekin ayrılma kararı aldı ve onun yerine Burak Güven geldi. Harun Tekin ise ilk albümlerini çıkardığı o yılın Ekim ayında, kazandığı Boğaziçi Üniversitesi Felsefe Bölümü’nde eğitime başladı.

Grubun ikinci albümü 7 Ocak 1999’da “Bırak Zaman Aksın” adıyla çıktı. Grubun bu ikinci albümünden sonra ise Derin Esmer, grup ile yollarını ayırdı ve yerini Kerem Özyeğen’e bıraktı. Harun Tekin ise bu albümün ardından Açık Radyo Deprem İletişim Merkezi’nde programcı olarak görev yaptı. Yoğun tempolu çalışma döneminden ötürü Harun Tekin, 1 yıl dondurarak ara verdiği eğitimine ertesi yıl kaldığı yerden devam etti.

Grubun 12 Ağustos 2001 tarihide çıkan üçüncü albümü “Gül Kendine” grubun müzik camiasında büyük bir çıkış yapmasına aracı olmuştur. Kendini yoğun bir konser ve müzik çalışmaları içerisinde bulan Harun Tekin, buna rağmen o yılın Eylül ayında okulundan başarı ile mezun oldu.

2008 yılında grup olarak katıldıkları Eurovision şarkı yarışmasından “Deli” adlı parçalarıyla 7. olarak ayrıldılar. Harun Tekin,”Behzat Ç.”adlı dizide Behzat Ç.’nin kızının sevgilisi rolünde, iki bölüm boyunca ekranlarda boy göstermiş ve oyunculuğa da ilk adımını bu dizi ile atmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir