Hayrettin Karaman Kimdir ?

Yeni şafak gazetesi yazarlarından olan ilahiyatçı yazar Profesör Hayrettin Karaman, 1934 Çorum doğumludur. İmam-hatip lisesi ve 1963 İstanbul yüksek İslam enstitüsü mezunu olan karaman, 1965 yılında mezun olduğu enstitüde asistan olarak çalışmaya başladı. Hazırladığı tezin ardından fıkıh öğretmenliğine adım atan ünlü ilahiyatçı, 1980 yılında okulun ilahiyat fakültesine çevrilmesinin ardından doçentliğe ve daha sonrasında profesörlüğe yükseldi.

 

2001 yılında emekli olan Hayrettin Karaman, bilimsel eser çalışmalarına devam etmektedir. Ayrıca yeni şafak Gazetesi’nde günlük köşe yazıları yazmaya da devam etmektedir. Arapça, farsça ve Fransızca dillerine hâkim olan Karaman’ın çeşitli yazıları, Gerçek Hayat ve Eğitim-Bilim dergilerinde yayınlanmaktadır. Ayrıca yazarın çeşitli kitap ve makalelerinin yer aldığı internet sitesi de bulunuyor.

 

Yazdığı fıkıh ilmi ders kitaplarının yanında pek çok İslami eser yazan Hayrettin Karaman, MÜSİAD yüksek istişare kurulu ödülü ve Türkiye yazarlar vakfı kültür adamı ödülü gibi ödüllere layık görülmüştür. Eğitim hayatı boyunca konferans, seminer ve panel gibi pek çok eğitim programı yapan karaman, başarılı eğitim hayatının yanı sıra mutlu bir aile hayatına da sahip olmuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir