Hilal Kaplan Kimdir ?

Hilal Kaplan ,  15 Ağustos  1982 yılında  İstanbul’ da doğmuş  ünlü bir psikolog ve gazetecidir.  Daha  küçük yaşlarda  psikolojiye  ve gazeteciliğe  kısaca aktif  işlere olan ilgisini fark etmiştir. Eğitim alanında da bu alana yönelip  Anadolu lisesini tamamladıktan sonra Bilgi üniversitesine girmiştir. Bu üniversitede  okuduğu psikoloji bölümünü iyi bir başarı ile  2004 yılında bitirmiştir.

 

Eğitim hayatı bir hayli başarılar ile geçen Hilal Kaplan , İstanbul Anadolu Lisesini bitirdikten sonra Bilgi Üniversitesinde psikoloji alanında eğitim görmeye başlamış ve başarılı bir şekilde bölümünden mezun olmuştur. Sonrasında Boğaziçi üniversitesinde sosyoloji bölümünde yüksek lisans yapmıştır. Üniversitede iken yürüklükte olan başörtüsü yasağına karşı çıkmış ve bu durumu arkadaşları ile protesto etmiştir. Şu sıralar Televizyonda ana teması siyasi konularda fikir alışverişi olan program sunmaktadır. Aynı zamanda Ak parti hükümetinin barış süreci için belirlediği Akil insanlar kitlesinin kadrosu arasında yer almaktadır. Aktif siyasetçi şu ana değin bir çok sivil toplum örgütünde bulunmuş ve aktif hareketlerde bulunmuştur. Kalemi sağlam  genç psikoloji uzmanı     Hilal Kaplan , 2007 yılında kendisinin bölümüne paralel bir meslek yapan  Sosyolog  Süheyb Öğüt ile dünya evine girmiştir. Evliliği ile beraber  günümüz de hala kendi  işine taraf gazetesinde yazı yazarak devam etmektedir.

 

Alanına duyduğu ilgi nedeniyle ve kariyerini de geliştirmek istemesi üzerine  Boğaziçi üniversitesine yerleşerek , sosyoloji bölümünden yüksek lisans yapmaya başlamıştır.  Tercihini aktif bir siyasetten yana kullanan  Hilal kaplan  burada öğrenim görürken , bir çok sivil toplum örgütünde  siyasi faaliyetlerde de bulunmuştur.  Zamanın yönetimi ile  marjinal bir siyasi anlayış güden  Hilal kaplan ,  o yıllarda  üniversite gençlerine uygulanan başörtüsü yasağı nedeniyle  iki başörtülü arkadaşı ile birlikte  bir manifesto yayınlamıştır.

 

Şuan  Hilal Kaplan   Tv kanalında  program sunmaktadır.  Aslen Çankırılı olan Hilal  Kaplan , ailesi ile birlikte  istanbula yerleşmiş ve hala İstanbul’ da kalmaktadır.  Yine kendisi  gibi gazeteci olan Süheyb Öğüt ile evlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.