İlhan Cihaner Kimdir Kaç Yaşında ?

İlhan Cihaner 23 Şubat 1968 tarihinde Kars’ın Kağızman ilçesinde hayata gözlerini açmıştır. Hukukçu ve Siyasetçidir. İlköğretime Kars’ta başlayan İlhan Cihaner Orta Öğretimi Ankara da bitirmiştir. Eğitim hayatına Ankara’da devam etme kararı almıştır.  Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olmuştur.

 

1994 senesinde Cumhuriyet Savcılığı görevine başlamıştır. Reyhanlı, İdil, Çamlıdere’de Cumhuriyet Savcısı olarak görev almıştır. İlhan Cihaner 1999 senesinde Şırnak’ın İdil ilçesinde görevde iken 10 yıl önce öldürülen 3 köylünün dosyasını yeniden açmıştır. JİTEM’İN ileri gelenlerinden Albay Arif Doğan, 1993 senesinde vefat eden Cem Ersever, Yüzbaşı Sinan Yaşar, itirafçı İbrahim Babat gibi isimler hakkında iddianame de bulundu.

 

Vezirköprü ve Alaşehir’de başsavcılık yaptıktan sonra İlhan Cihaner Erzincana Cumhuriyet başsavcısı olarak atandı. Burada görev yaptığı sırada 2007 yılında İsmail Ağa cemaati hakkında soruşturma başlattı. Bu olayda kendisi de bir süre tutuklandı. Cezaevinden çıktıktan sonra İlhan Cihaner 2011 yılında yapılan seçimlerin sonucunda Denizli Milletvekili olmaya hak kazandı. Başarılı Siyasetçi evlidir ve bir çocuk babasıdır.

Yorum

Yorum Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.