Jack Daniel Kimdir?

1850 yılında Amerika’nın Kaliforniya eyaletinde doğmuştur. Tam adı Jasper Newton Jack Daniel’dir. 12 çocuklu bir ailenin ferdi olan Jack Daniel, annesini çok küçük yaşta kaybedince 7 yaşında viski imalathanesi olan bir ailenin yanına sığındı. Çocukluk yıllarını bu ailenin yanında geçiren Daniel, o yıllarda viski yapımına dair her şeyi öğrenmişti. Fakat bir süre sonra imalathanenin sahibi viski üretmek yerine dine yönelmeyi tercih edince imalathanesini o zamanlar 13 yaşında olan Jack Daniel’e devretti.

Yaptığı orjinal işlerle her daim diğer rakiplerinden sıyrılmayı misyon edinmiş olan Jack Daniel, taze viskiyi kömürde yumuşatıyor ve çok zahmetli bir iş olduğu için rakipleri bu işlemden kaçınırken Jack Daniel bu işlemi bir gelenek haline getirmişti. Viskisi gibi viskinin içinde bulunacağı şişenin de farklı olması gerektiğini düşünen Daniel, ürünlerini önce yuvarlak daha sonra da köşeli şişelerde satmaya başladı.

Jack Daniel hiç bir kadınla dünya evine girmemiş ve baba olmamıştır. Çocuğu olmadığı için de mirasını yeğeni Lem Motlow’a bırakmıştır. İmalathanesine geldiği bir sabah para kasasının şifresini hatırlayamadığı için öfkelenen ve bu sebeple kasaya tekme atan Jack Daniel, olay sonrasında ayak parmağını kırınca kaldırıldığı hastahanede enfeksiyon kaptı ve 10 Ekim 1911 tarihinde hayata gözlerini yumdu. Ancak kurmuş olduğu marka günümüze kadar gelmiş ve efsanevi bir içki olmayı başarmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir