James Dean Kimdir?

James Dean, 8 Şubat 1931’de Amerika’nın Indiana eyaletinde doğmuştur. Daha sonra Santa Monica’ya taşındı. Taşındıktan 6 yıl sonra, yani James 5 yaşındayken babası teknisyen olmak amacıyla konakladıkları çiftlikten ayrıldı. Brenywood Parasız Okulu’nda, 1940 yılında annesini hastalıktan kaybedene kadar okudu. James, 9 yaşındayken, babası onu amcası Marcus ile teyzesi Ortense’nin yanına, Indiana’da bulunan çiftliğe göndermiştir. James lisedeyken bir basketbol takımında oynadı. Bununla birlikte drama ve münazara dersleri almaya başladı. Küçük bir yerden gelse de, kendisini geliştirmeye çalışıyordu.

Lise eğitimini Fairmount Lisesi’nde 1949 yılında tamamlayan James, Kaliforniya’ya, babası ve üvey annesinin yanına taşındı. Santa Moniva Koleji’ne kabul edilince, Kaliforniya Üniversitesi’ne geçiş yaptı ve burada drama okudu. James Whitmore’un drama atölyelerine katıldı. Daha sonra bazı tiyatro oyunlarında ve küçük rollerde roller sergilemeye başladı.

1951 yılında, Whitmore’un öğütlerini dinledi ve New York’a, ciddi roller almak için gitti. “See The Jaguar” adındaki oyunda, Broadway’de yer almadan önce küçük küçük rollerde yer aldı. Daha sonra “Actors Studio” ya, 1952 yılında katıldı.

Actors Studio’da çalışırken, kariyerinde büyük bir yükselişe sebep olan 1954 yapımı Brodway oyunu ‘The Immoralist’te yer aldı. Bu oyun sayesinde Bloom Ödülü olan “En İyi Yeni Oyuncu” ödülünü almaya hak kazandı. Warner Bros, bu yeteneği keşfetti ve John Steinbeck’in romanından ilham alınan “East of Eden” adlı bir filmde oynadı. Bu filmin çekimlerinde Anna Maria Pierangeli ile tanıştı. James ile Anna’nın bu ilişkisine Anna’nın annesi, James Dean’in katolik mezhebine mensup olmadığını ileri sürerek engel oldu. Bu ilişkinin ardından Dean, Liz Sheridan ile nişanladı, fakat bu birliktelikte de aradığı mutluluğu yakalayamayınca New York’a dönerek kendini çalışmaya verdi ve “Lux Video Theatre” ile Playhouse of Stars” adlı iki dizide rol aldı. Dean’ın ilk başrolüyle, Oscar Ödülleri’ne aday gösterilmiş, az sayıdaki oyuncular arasına girdi.

James Dean, 30 Eylül 1955’de geçirdiği araba kazasında öldü. Hayata veda ettiğinde kariyerinin başlarında olmasına karşın fenomen haline geldi ve birçok sanatçının idolü oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.