Kemal Derviş Kimdir Kaç Yaşında ?

Kemal Derviş İngiltere’de Londra Ekonomi Okulundan ekonomi alanında lisans ve lisansüstü derecelerini aldıktan sonra ABD’nin Princeton Üniversitesinde doktorasını yapmış başarılı bir ekonomicidir. 1973- 77 yılları arasında Ortadoğu Teknik Üniversitesi ve Priceton University de ekonomi alanında dersler vermiş ve ardından Dünya Bankasına girmiştir. Burada 1996 yılında sorumlu başkan görevine kadar yükseldi.

 

Kemal Derviş 2000 ve 2001 yıllarında yaşanan mali kriz sonrasında Türkiye’ye davet edilmiş ve çözüm knusunda yardımına ihtiyaç duyulmuştur. Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı görevini üstlenerek bu gidişata bir son verilmesi amaçlandı. Güçlü Ekonomi Programını hazırladı ve ardından Devlet Bahçeli ile ayrılığa düşünce görevinden istifa etti. 3 Kasım 2002 yılında CHP İstanbul Milletvekili seçildi. Sabancı Üniversitesi Uluslararası Danışma Kurulu üyeliği görevini de yürütür. Türkiye ve ülke ekonomisi açısından katkıları çok büyük bir kimsedir.

 

Kemal Derviş bu ülkenin sahip olduğu çok büyük ve harikulade zeka örneklerinden birisidir. Varsayımları ve teorileri çoğunlukla doğru çıkan iktisatçı ve siyaset adamıdır. Başarılı biridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.