Lady Gaga Kaç Yaşında? Boyu Kaç?

28 Mart 1986 doğumlu Stefani Joanne Angelina Germanotta, Amerika’nın New York şehrinde doğdu. Sahne adını, hayranı ve sıkı takipçisi olduğu Queen’in “Radio Ga Ga” adlı parçasından esinlenerek belirlemiştir. Babası İtalyan kökenli olan ve 1992 doğumlu modacı bir kız kardeşi olan Lady Gaga, piyano ile tanıştığında henüz 4 yaşındaydı. 13 yaşında kendi bestesini yaparak müzik dünyasında iddialı olduğunu kanıtlayan Gaga, barlarda canlı müzik performansı sergilemeye 14 yaşında başladı.

Manhattan’da Katolik bir okulda eğitim gördükten sonra öğrenimine, New York Üniversitesi’nde devam etti. Ancak müzik dünyasında iyi bir kariyere sahip olmak istediği için, burada aradığını bulamayan Gaga, ikinci sınıftayken New York Üniversitesi’nden ayrıldı.

Bir dönem, çeşitli bar ve kulüplerde go-go dansı ve striptiz yaptı. Aynı dönemlerde uyuşturucu madde kullanıyordu. Sergilediği dans performansı ona, Pussycat Dolls gibi dünyaca ünlü bir grubun arkasında dansçı olma fırsatı verdi.

19 Ağustos 2008’de çıkardığı “The Fame” adlı ilk albümü ile müzik dünyasına iddialı bir giriş yapan Lady Gaga, albümünü tanıtmak ve adını duyurabilmek adına daha önce arka planda dans ettiği Pussycat Dolls grubunun verdiği konserlerde açılış sanatçısı oldu. 2 milyonun üzerinde satan “The Fame” albümünün çıkış şarkısı ise “Beautiful Dirty Rich” adlı parçaydı. Bu albümün büyük ilgi görmesi üzerine Lady Gaga, açılış sanatçılığından, kendi turnesini düzenleyebilecek konuma geldi ve önce “The Fame Ball Tour” turnesinin ardından piyasaya sürdüğü  “The Fame Monster”  adını verdiği ikinci albümünün tanıtım çalışmaları için  “The Monster Ball Tour” olarak nitelendirdiği ikinci turneyi düzenledi.

Sıradışı tarzının yanı sıra yaptığı ilginç açıklamalarla da dikkat çeken Lady Gaga, 2009 yılında çift cinsiyetli olduğunu ancak kadınsı yönünün daha ağır geldiğini açıkladı. Bununla birlikte Lady Gaga’nın bir eşcinsel hareketi olan LGBT’nin aktivistliğini yaptığı da bilinmektedir. LGBT aktivistliğinin yanı sıra çeşitli yardım kuruluşlarına yaptığı bağışlarla da ismi sık sık anılıyor.

Madonna, David Bowie, Michael Jackson ve Queen gibi sanat dünyasına damgasını vurmuş isimlerin sıkı bir hayranı olan Gaga, 2011 yılında 3 dalda aday gösterildiği 53. Grammy Ödüllerinde 3 ödülü de alma başarısına sahiptir.

Müzik kariyerinin yanı sıra, çeşitli film ve dizilerde de rol alarak oyunculuk alanında da iddialı olduğunu gözler önüne seren Lady Gaga, “Gossip Girl” gibi dünya televizyonlarına damgasını vurmuş dizide ve “Siyah Giyen Adamlar 3” filminde oyunculuk performansını sergilemiştir.

Lady Gaga’nın albüm diskografisini ise; 2008 yılında çıkardığı “The Fame”, 2009 yılında çıkardığı “The Fame Monster”, 2011 yılında çıkardığı “Born This Way” ve 2013 yılında çıkardığı “ARTPOP” oluşturmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir