Leonardo da Vinci Hayatı ? Eserleri ?

15 Nisan 1452 tarihinde, İtalya’nın Floransa şehrinde doğdu. Yaşamını sürdürdüğü yıllarda Avrupa’da Rönesans devri yaşanmaktaydı.

Leonardo da Vinci‘nin noter olan babası, bir çiftçi kızı olan annesiyle ilişki yaşar. Ancak Leonardo da Vinci’nin babası Piero da Vinci bir soylu, annesi Caterina ise köle konumunda olduğu için evlenemezler ve Leonardo da Vinci, evlilik dışı bir çocuk olarak dünyaya gelir. Bebekliğini annesinin yanında geçiren Leonardo da Vinci, çocukluk dönemini çoğunlukla büyükbabasının nadiren babasının yanında geçirdi.

Okul yılları sırasında matematik dersinde gösterdiği başarıyla öğretmenlerin ilgisini çeken Vinci, evlilik dışı bir ilişkiden dünyaya geldiği için üniversite eğitimi alamamıştır. Ancak okul yıllarında yaptığı resimler babasının gözünden kaçmayınca, babası onu Andrea del Verrocchio ile tanıştırmıştır. Leonardo da Vinci’nin çizimlerinden etkilenen Andrea del Verrocchio, Leonardo da Vinci’yi yanına çırak olarak almış ve onu yetiştirmiştir. Resme olan ilgisinin yanı sıra müziğe de meraklı olduğunu lir çalarak sergiledi.

Leonardo da Vinci, ressam ve müzisyen kimliğinin yanında aynı zamanda yazar, heykeltıraş, mimar, matematikçi ve düşünür kimlikleriyle de tanınmaktadır. Birden fazla alanda uzmanlaştığı için hezârfen olarak anılır. Vinci’nin birden fazla alana olan ilgisi, onun başladığı çoğu işi bitirememesine sebep oluyordu. Kendi çalışmalarının yanı sıra, pek çok alanda da öğrenci yetiştiriyordu.

Sanat dünyasına damgasını vuran eseri Mona Lisa’yı çizmeye 1503’lü yıllarda başladığı düşünülmektedir. Bu eserini tamamladıktan sonra onu kendisinden bir parça olarak görmüş ve gittiği her yere Mona Lisa tablosunu da beraberinde götürmüştür.

Babasının ölümü üzerine kardeşleriyle düştüğü miras mücadelesini kaybetmiş ancak çocukluk döneminde en çok sevgi gördüğü kişi olan amcası Francesco, tüm mirasını Leonardo da Vinci’ye bırakmıştır.

Yaşamını Roma’da sürdürdüğü yıllarda anatomi ile yakından ilgilenmiş ancak Papa, Leonardo’nun kadavralarla olan çalışmalarını uygun bulmayarak yasaklamıştır.

Sağ koluna inen felç yüzünden çok sevdiği resim sanatına ara vermek zorunda kalan Vinci, bu süreçte bilimsel çalışmalara yöneldi. 10 yaşındayken sahiplendiği ve Salai adını verdiği öğrencisi de Leonardo da Vinci’yi bu zamanlarında yalnız bırakmıştı.

Leonardo da Vinci, tüm mirasını felçli olduğu zamanlarda kendisinden yardımını esirgemeyen dostu Melzi’ye bıraktıktan sonra, 2 Mayıs 1519 tarihinde Fransa’nın Amboise kentinde hayata veda etmiştir.

Yorum

Yorum Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir