Mahsun Kırmızıgül Kimdir?

Gerçek adı Abdullah Bazencir olan Mahsun Kırmızıgül, 26 Mart 1969’da, Diyarbakır’da, Mahmut & Fahriye Bazencir çiftinin 22 çocuğundan biridir. İlk ve orta öğrenimini Diyarbakır’da tamamlayan Kırmızıgül, babası evi terk ettikten sonra evin geçimini sağlayan ağabeyini bir iş kazasında kaybeder. Bu talihsiz olaydan sonra Mahsun Kırmızıgül de evin geçimini sağlayabilmek adına çeşitli meslekler yapar.

Bir seyahat acentasında şoförlük yapan birisinin desteği ile amatörce yaptığı kaseti İstanbul’a gönderen Kırmızıgül, Güneş Plak’tan olumlu geri dönüş alır ve böylece Mahsun Kırmızıgül’ün İstanbul yolculuğu başlar. İstanbul Teknik Üniversitesi’nin Türk Müziği Devlet Konservaturvarı Şan Bölümü’nden başarıyla mezun olan Kırmızıgül, 1984’ten 2011 yılına kadar toplam 23 müzik albümü yapmıştır.

1998 yılının Mayıs ayında piyasaya sürdüğü “Yıkılmadım” adlı albümü müzikseverlerin beğenisini toplamış, Kral TV Müzik Ödülü ve Altın Kelebek Ödülü’ne layık görülmüş, “Yılın Sanatçısı” seçilmiş ve albümün çıkış şarkısı “Yıkılmadım” da “Yılın Şarkısı” seçilmiştir.

Küçük yaşlardan beri ilgi duyduğu sinema filmi hayallerini büyünce gerçekleştiren Kırmızıgül, “Yaşamak Haram Oldu” adlı ilk filmini 1987 yılında çekmiş, ancak bu film çok ilgi görmemiştir. Daha sonra 2007 yılında beyaz perdeye taşıdığı “Beyaz Melek” adlı filmi sinemaseverlerin yoğun ilgisiyle karşılaşmış ve o yılın en çok seyredilen filmi olmayı başarmıştır. “Beyaz Melek” Mahsun Kırmızıgül’e, 41. Houston Film Festivali’nde en iyi film ve en iyi yönetmen ödülünü kazandırmıştır.

2009 yılında vizyona giren filmi “Güneşi Gördüm” ile doğudaki toplumsal sorunlara dikkat çeken Kırmızıgül’ün bu filmi de gişe rekorları kırmış ve kendisine Singapur Uluslararası Film Festivali’nde iki ödül getirmiştir. Mahsun Kırmızıgül, 2010 yapımı film olan ve çok ses getiren “New York’ta Beş Minare”nin de yapımcılığını ve senaristliğini üstlenmiştir.

Mahsun Kırmızıgül 1989 yılında oryantal Gölgem Hanım ile dünya evine girmiş ve bu evlilikten Mahmut adını verdiği bir oğlu dünyaya gelmiştir. Ancak Mahsun Kırmızıgül’ün bu evliliği uzun sürmemiş, adı uzun bir dönem Bade İşçil ile anılmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir