Margaret Thatcher Kaç Yaşındaydı Kimdir?

Tam adı Margaret Hilda Thatcher olan Demir Leydi lakaplı siyasetçi, 1925 yılında Lincolnshire’da doğdu. Büyük Britanya siyasetinde tek kadın başbakan olan Thatcher aynı zamanda Britanya tarihinde en uzun süre iktidarda kalarak da ismini büyük siyasetçilerin arasına yazdırmıştır.  Genel siyasi çizgisi Liberal-muhafazakarlık olan Thatcher, Muhafazakar partiye genç yaşlarında üye oldu.

 

1951 yılında zengin bir iş adamı olan Denis Thatcher ile evlendi. Margaret Thatcher’ın eşcinselliğin suç olmaktan çıkması, kürtaj hakkı ve meclis toplantılarının halka açık olması gibi muhafazakarların karşı olduğu şeyleri savunan ilerici fikirleri vardı ve bu fikirlerinden ötürü zaman zaman tepkilerle de karşılaştı. İktidarlığının son zamanlarında ülke ekonomisinin kötüye gitmesinden ötürü bir çok eleştiri ve tepki alan Thatcher , 1984 yılında ülkenin mali durumundan memnun olmayan IRA tarafından suikast girişimine uğradı fakat bu girişimden sağ kurtuldu.

 

Daha sonraları vergi konuları, iş adamlarının desteklerini çekmesi gibi ekonomik nedenler Thatcher’ı zayıflatmaya başladı ve muhalefetin baskısına dayanamayarak başbakanlıktan istifa etti. İstifasından sonra aktif siyasette bulunmayan Margaret Thatcher, 8 Nisan 2013 yılında geçirdiği felç nedeniyle hayatını kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir