Mehmet Ali Alabora Kimdir?

Memet Ali Alabora;  25 Kasım 1977 yılında İstanbul’da doğmuştur. Annesi oyuncu “Betül Arım” , babası oyuncu Mustafa Alabora’dır. Evren Ergeç ile 1994’te lise öğrenciliği sırasında Özel Boğaziçi Lisesi’nin desteğiyle Boğaziçi Sanat adlı bir tiyatro kurmuştur. 1999 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü’nü bitirmiştir. Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi’nde yüksek lisansını tamamlamıştır.

 

İlk profesyonel tiyatro tecrübesini  Acaba Hangisi? adlı oyunla gerçekleştirmiştir.  1995-1997 yıllarında A Takımı programında muhabirlik yapmıştır. Kendisini ekranlarda ilk kez “Kara Melek” adlı diziyle göstermiştir. Ama asıl ününü Yılan Hikayesi adlı dizide başroldeki “Memoli” karakteriyle gerçekleştirmiştir. İlk sinema filmi deneyimi 1999 yılında Türk-Yunan ortak yapımı olan “Kayıkçı” isimli filmde başrol oynayarak olmuştur. Memet Ali Alabora; 29 Mart 2011 yılında kurulan “Oyuncular Sendikası”nın kurucu üyelerindendir ve “Oyuncu Sendikası”na genel başkan seçilmiştir.

 

Geçmiş yıllarda Doğa Rutkay’la olan ilişkisiyle gündemde kalan Memet Ali Alabora; 2009 yılında oyuncu  Pınar Öğün ile evlenmiştir. Alabora ayrıca son günlerde “Gezi Parkı Olayları” ile de sıkça gündeme gelmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.