Mehmet Feyyat Kimdir Kaç Yaşında Öldü ?

1924 yılında Van şehrinin Gavaş ilçesinde dünyaya gelen Mehmet feyyat, lise ve üniversite eğitimi süresi boyunca öğretmenlik yapmıştır. İstanbul üniversitesi hukuk fakültesini bitirdikten sonra 1957 yılında Rize’nin Çayeli ilçesine sulh ceza hâkimi olarak tayin edildi. Başarılı bir adalet adamı olan feyyat, İstanbul’da cumhuriyet savcısı olarak görevde bulundu. 1969 yılında Çerkezköy savcısı iken “ yılın hukukçusu” seçilen başarılı hukukçu, iki ayrı dönemde Yusuf ziya önder ve hasan Dinçer’i “bir kuruş manevi tazminat” ödemeye mahkûm edilmesini sağladı.

 

Adaletten bir santim ayrılmayan Mehmet feyyat, 1973 yılında CHP’den senatoya seçildi ve o dönemdeki DİSK davaları başta olmak üzere pek çok siyası davada avukatlık görevinde bulundu. Klasik hukukçu profilinin dışında bir kimliğe sahip olan feyyat hakkında yazılmış pek çok yazı ve değerlendirme bulunuyor.

 

“halkın savcısı” isimli vecdi çıracıoğlu’nun kaleme aldığı biyografisinde lise ve üniversite eğitimi süresince yaptığı öğretmenlik görevini ciddiye aldığını belirtiyor. Savcılık ve senatörlük görevlerini halk için kullandığını anlatan Mehmet feyyat, devletin halk için var olduğunu düşünüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir