Mehmet Öz Kimdir?

11 Haziran 1960 günü Amerika’da doğan tıp dünyasına imza atmış Türk kökenli Amerikalı profesör doktor Mehmet Öz, Harvard Üniversitesi mezunudur.

Türkçe’ye ve İngilizce’ye oldukça hakim olan Öz, çifte vatandaş olmasına rağmen vatani görevini Türkiye’de yapmıştır. Başarısından dolayı birçok alanda ödülü olan Öz, “Yılın Türk Kökenli Amerika Vatandaşı”, “Yarının Küresel Lideri” ve “Yılın En İyi Doktoru” gibi ödüllerin de sahibidir. Aslen Konyalı olan Mehmet Öz, doktor kimliğinin yanında sunucu kimliğiyle de tanınmaktadır. Kanser ve sağlıklı hayat üzerine yaptığı programları çok ses getirmiş, 2010 yılında yaptığı talk show programı “Emmy Ödülü”ne layık görülmüştür. Yazmış olduğu “For Healing from the Heart” adlı kitabı da ödüllü bir kitap olma niteliği taşımaktadır.

2010 yılının Ağustos ayında rutin kontroller sırasında bağırsaklarında polip olduğu tespit edilen Öz, bu iyi huylu tümörü ileride olası kanser riskine karşı ameliyat ile aldırdı.

1985 yılında Lisa Öz ile dünya evine giren Mehmet Öz’ün bu evlilikten, Daphe Nur, Oliver Mustafa, Zoe Yasemin ve Anabella Sezen adlarında dört çocuğu vardır. Mehmet Öz, halen ailesiyle birlikte Amerika’nın New Jersey eyaletinde yaşamakta, Columbia Üniversitesi’nde cerrahlık yapmaktadır. Aynı zamanda Columbia Üniversitesi’nin kardiyoloji direktörlüğünü üstlenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.