Mert Açıkel Kimdir Kaç Yaşında Nasa dan Teklif Alan Türk ?

Ailesi ile beraber Almanya Berlin kentinde yaşamakta olan 11 yaşındaki Mert Açıkel adlı çocuk zekası ve yeteneğiyle geleceğin en ünlü bilim adamları arasında gösterilmektedir. Ailesinin söylediğine göre Mert Açıkel daha 4 yaşında iken okuma yazmayı sökmüştür. Yaşına göre çok fazla zekâsı ile görenleri bayağı şaşırtmaktadır.

 

İlköğretime 7 yaşında iken başlayan Mert Açıkel daha 2 hafta geçmeden 2 sene sınıf atlayarak 3. Sınıfa geçmiştir. Şu anda Tegeler Humboldt Lisesinde üstün zekâlılar kademesinde eğitimine devam etmektedir. Onu diğerlerinden ayıran en farklı özelliği 11 yaşında hem lise hem de lise üniversite okumasıdır. Berlin Humboldt Üniversitesi’nde matematik dersleri alırken aynı zamanda Teknik Üniversite’de Gıda Kimyası dersleri de almaktadır.

 

Mert Açıkel en önemli hedefinin Cambridge Üniversitesi’nde Fizik bölümü okumak olduğunu söylemiştir. Bu üniversitedeki dünyanın en önemli fizikçilerden biri olarak gösterilen Stephen Hawking’ den ders almak istediğini her fırsatta dile getirmiştir. Ayrıca Mert Açıkel NASA ’dan 2030 Mars misyonunda bulunma sözü de almıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir