Nazmiye Demirel Kimdir Kaç Yaşındaydı ?

Nazmiye Şener Demirel 1927 yılında dünyaya gelmiştir. Türkiye Cumhuriyeti’nin 9. Cumhurbaşkanı olan Süleyman Demirel’le 12 Mart 1948 yılında evlenen Nazmiye Demirel, 1954 yılında mühendis eşi Süleyman Demirel’le ABD’ye giden Nazmiye Demirel Fransa, İsviçre, İtalya’yı dolaştırmıştır. Otomobil kullanmayı çok seven Demirel ehliyeti olmayan eşini de bu vasıtayla gezdirmiştir.

 

1993 yılında eşinin cumhurbaşkanı seçilmesiyle Türkiye’nin firstlady’si olmuştur. Espirili kişiliğiyle tanınan Nazmiye Demirel görev icabı gittiği seminerlerden hoşlanmayan bir mizaca sahipti. 16 Mayıs 1993 – 16 Mayıs 2000 tarihleri arasında Çankaya Köşkü’ne evsahibeliği yapan Nazmiye Demirel, eşi cumhurbaşkanı olduğunda köşkte oturmayı istememiştir. Köşkün binasında hiçbir kişisel değişiklik yapmaması da bunun en önemli göstergeleri arasındadır. 12 Eylül 1980 sabahı askeri yönetimin başa geçmesi üzerine Süleyman Demirel Hamzakoy’a götürülürken yanında yer alan Nazmiye Demirel eşinin 29 günlük zorunlu ikameti süresince en büyük destekçisi olmuştur. 40 yıl boyunca eşi ile birlikte protokoldeki yerini dolduran Nazmiye Demirel, Köşk’te sayısız kere dünyanın ünlü politikacılarına ve eşlerine evsahipliği yapmıştır.

 

2005 yılında Çankaya Köşkü’nden ayrıldıktan sonra rahatsızlanan Nazmiye Demirel, Alzheimer hastalığıyla mücadele etmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir