Nihat Hatipoğlu Kimdir?

11 Mayıs 1955’de Diyarbakır’da dünyaya gelen Nihat Hatipoğlu, babasının mesleği nedeni ile ilkokul eğitimini Diyarbakır, Malatya ve Siirt gibi farklı şehirlerde tamamladı. Babası müftü olan Nihat Hatipoğlu, Uşak İmam Hatip Lisesi’nden 1975 yılında mezun olmuştur. İmam Hatip Lisesi’nin diplomasının yanı sıra, fark derslerini vererek düz lise mezunu olma fırsatından da yararlanan Nihat Hatipoğlu, Uşak Lisesi’nden de mezun olarak çift lise diplomasına sahip oldu.

Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden mezun olduğunda takvimler 1981 yılını gösteriyordu. “Kuran-ı Kerim’in Anlaşılmasında Hadislerin Rolü” üzerine yaptığı araştırmasıyla doktor ünvanı kazanan Nihat Hatipoğlu, 2000 yılında Doçent, 2012 yılında ise Profesör ünvanını aldı. Dicle Üniversitesi ilahiyat Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapmakta olan Hatipoğlu, Mısır’da Arapça eğitimi aldı. İmam Hatip ve Kuran Kursları Müdürlüğü gibi görevlerde de bulunan Nihat Hatipoğlu, halen daha Diyanet İşleri Başkanlığı’nda Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanlığı görevini sürdürmektedir.

Kanal A, Star TV ve Flash TV gibi televizyon kanallarında dini sohbetler üzerine televizyon programı yapan Nihat Hatipoğlu, son olarak ATV’ye transfer olmuş ve bu kanalda Ramazan günlerinin yanı sıra sene boyunca her hafta programı yayınlanmaya devam etmektedir. Evli olan Nihat Hatipoğlu’nun üç çocuğu vardır.

Yorum

Yorum Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.