Oral Çalışlar Kimdir?

Oral Çalışlar, 1946 yılının Aralık ayında Tarsus’ta dünyaya gelmiş, Türk gazeteci ve yazardır. Liseyi Tarsus’ta bir Amerikan Koleji’nde bitiren Çalışlar, daha sonra Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde inşaat mühendisliği bölümünde okumaya başlamıştır. Burada 1 yıl okuduktan sonra sıkılıp eğitimini yarıda kesen Oral Çalışlar, 1966 yılında İstanbul İktisadi Ticari İlimler Akademisi’ne geçiş yapmıştır.

 

68 Kuşağından olması ile bilinen Oral Çalışlar, 1968 işgallerinde Deniz Gezmiş ve arkadaşları ile birlikte İstanbul Üniversitesi’nin işgalinde bulunmuştur. Hatta bu olaylar üzerine okuduğu okulda işgal komitesi başkanı olarak, 68 Kuşağının lider isimlerden biri olarak anılmaya başlanmıştır. Daha sonralarda Doğu Perinçek, Deniz Gezmiş ve Cengiz Çandar gibi isimlerle “Tam Bağımsızlık İçin Mustafa Kemal” yürüyüşüne katılmıştır.

 

Oral Çalışlar gazetecilik ve yazarlık hayatına Aydınlık gazetesinde yazarak adım atmış, daha sonra Türk Solu adlı dergide yazmaya başlamıştır. Daha sonra sırası ile Cumhuriyet, Radikal gibi gazetelerde çalışan Çalışlar, kısa bir dönem Taraf gazetesinin Genel Yayın Yönetmenliğini yapmış daha sonrasında da istifa etmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.