Pervin Buldan Kimdir Kaç Yaşında Nereli ?

Demokrat toplum partisi Iğdır milletvekili Pervin buldan, 6 Kasım 1967’de Hakkâri’de dünyaya geldi. Lise mezunu olan buldan, yakınlarını kaybeden ailelerle yardımlaşma ve dayanışma derneğinin başkanlığını yaptı. 2005 yılında Nobel barış ödülüne aday gösterildi. Dul ve 2 çocuk annesi olan buldan, 2011 genel seçimlerinde DPT’den Iğdır milletvekili olarak seçildi.

 

Mafya reisi olduğu iddia edilen savaş buldan 33 yaşındayken öldürüldü. Savaş Buldan’ın öldüğü gün kızı Zelal’ı doğuran Pervin buldan, 1 yıl yas tuttuktan sonra cumartesi anneleri ile birlikte her cumartesi Galatasaray Lisesi’nin önündeki eylemlere katılmasının ardından Hadep’e katıldı. 2011 yılında Iğdır’ın ilk kadın milletvekili olarak meclise girdi. BDP’nin grup başkanvekili görevini yürüttü.

 

Ülkeye barış getirme adına Abdullah Öcalan’la görüşmeye giden 3 kişilik heyette yer aldı. Heyette yer alan Pervin buldan, Öcalan’ın yönergelerini halka ve meclise her fırsatta hatırlatıyor. Iğdır milletvekili, başörtülü milletvekillerinin meclise girmesinin ardından memnuniyetini anlatan bir konuşma yaptı. Bu durumun kadınları ilgilendirdiğini ve böyle konularda erkeklerin eleştiride bulunmalarının anlamsız olduğunu ve bunu istemediğini bildirdi.

Yorum

Yorum Yapın
  1. – Kanunlarla ilgili yorum faakrlrı var, asıl mesele yapılan eylemin topluma vereceği rahatsızlık oranı, toplu gf6steri yaysı denen bir yasa var fclkede, diğer yandan fikir f6zgfcrlfcğfc ve ifade f6zgfcrlfcğfc, bu ikisinin yapılış tarzının yorumlanması gerekiyor bence.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir