Sema Aksoy Kimdir?

Ankara Barosu yeni başkanını seçti ve baro tarihinde ilk kez başkanlık görevine bir kadın, Avukat Sema Aksoy, getirildi.

Eski başkan Metin Feyzioğlu’nun Türkiye Barolar Birliği Başkanı seçilmesiyle yeni bir kongre gerçekleştiren Ankara Barosu’nda, 9 avukat aday başkanlık için yarıştı.

Adaylardan biri de ismi terör örgütü üyesi olmakla anılan ve cezaevinde yer alan Selçuk Kozağaçlı oldu.

Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Farabi Salonu’nda gerçekleştirilen seçimde Demokratik Sol Avukatlar Grubu’nun aday gösterdiği Sema Aksoy, 4 bin 301 oy alarak başkanlığa seçildi.

Seçimlerde, Milliyetçi Avukatlar Grubu’ndan başkan adayı olarak gösterilen isim Alpaslan Sucu 955, Baroda Birlik Grubu adına adaylığı bulunan Eyüphan Korkmaz 830, bağımsız adaylardan Zennure Tokgöz 42, Ahmet Erdem Akyüz 126 ve Orhan Tüysüzoğlu ise 75, Bülent Turhan Gündüz 86, Devrimci Demokrat Avukatlar Grubu adayı Esmani Kırmızı 79, Çağdaş Avukatlar Grubu adayı Selçuk Kozağaçlı 1139 oy aldı.

Baro tarihindeki erkek egemenliğine son vererek ilk kadın başkanı olan Aksoy, sonuçların açıklanmasından sonra yaptığı konuşmada Baro olarak herkesin ortak hareket etmesi gerektiğini ve baroyu büyük bir aile olarak niteledi.

Gerçekleştirilen seçimlerin demokratik bir ortamda olmasının mutluluk verici olduğunu belirten Aksoy, bunu bayrak yarışına benzetti ve baronun bugüne kadar olduğu gibi insan hakları, hak ve özgürlükler, demokrasi mücadelesinde, hukuk devleti mücadelesinde elinden geleni yapacağını, mesleklerine olan bağlılıklarını onurla koruyacaklarını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir