Sırrı Süreyya Önder Kimdir Kaç Yaşında ?

Sırrı Süreyya Önder ,  1962 yılında Malatyada Türkmen bir ailenin çocuğudur.  Babasını kaybettikten sonra   Ailesi ile dedesinin yanında kalmaya başlamıştır.  Ailesini geçindirmek amacıyla bir fotoğrafçıda çalışan Sırrı Süreyya Önder , aldığı ücretin bir aileyi geçindirmemesi  üzerine ,  işten ayrılıp , mevsimlik işçi olarak çalışmaya başlamıştır.

 

Bu işini de   Milliyetçi Cephe Hükümeti kurulunca  kaybetmiş  ve kendisine ait bir lastikçi dükkanı açmıştır. Daha sonra  eğitimini tamamlamak üzere girdiği  Adıyaman Lisesinde , Maraş katliamını kınamak için yapılan biir gösteride ,  protesto ettiği gerekçesiyle tutuklanmış ve cezaevine girmiştir.

 

Tahliye olduktan sonra eğitimini tamamlamaya devam etmiş ve Ankara Üniversitesinde Siyasal Bilgiler fakültesini  bitirmiştir.  12 darbesi yapıldığı sıralarda Ankara’ da olan  Sırrı Süreyya Önder , İlk yapılan tutuklamalarda  hapse atılmış ve 7 yıl boyunca hapiste kalmıştır. Daha sonra sinema üzerine kendini geliştirmiş  ve en iyi yönetmen ödülü , Jüri özel ödülü gibi bir çok ödül kazanmıştır.  Günümüz de ise politikaya atılmış olan Sırrı Süreyya Önder  BDP saflarında siyaset yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.