Yekta Kopan Kimdir Kaç Yaşında ?

Yekta Kopan 1968 yılında Ankara’da doğmuş yazar, seslendirme sanatçısı ve televizyon sunucusudur. Babası tiyatro oyuncusu Lütfü Kopan, annesi Engin Kopan’dır. Kendisi gibi seslendirme sanatçıcı olan Yeşim Kopan ablasıdır. Hacettepe Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olmuştur.

 

Çocuk yaşlarda seslendirme yapmaya başlayan Yekta Kopan, babası aracılığıyla ilk olarak TRT Ankara Radyosu’nda seslendirme yapmıştır.  Onlarca film ve animasyon karakterlerinin seslendirmesini yapan Kopan özellikle Jim Carrey ve Buz Devri’ndeki Sid karakteriyle özdeşleşmiştir. Yazmış olduğu öyküleri Hayalet Gemi dergisinde yayınlanmıştır. Türkiye’nin ilk çevrimiçi yayınevi olan Altkitap’ın kurulmasına öncülük etmiştir. 2000 yılında ilk kitabı olan Fildişi Karası’nı çıkarmıştır. Bunun ardından Aşk Mutfağından Yalnızlık Tarifleri, Yedi Derste Vicdan Muhasebesi, Kara Kedinin Gölgesi, Karbon Kopya, İçimde Kim Var kitaplarını yazmıştır. Yayınladığı kitaplarla bir çok ödül kazanmıştır. NTV kanalında her gün yayınlanan kültür – sanat programı Gece Gündüz’ün sunuculuğunu yapmıştır.

 

Şu sıralar her hafta Artı 1 Tv’de yayınlanan kültür – sanat programı Cumartesi’nin sunuculuğunu yapan Yekta Kopan , Burcu Ural ile evlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.