Kimdir Wiki Biyografi Arşivine Hoşgeldiniz, 22 Nisan 2014
Beğen 3

Eda Taşpınar Kimdir ?

Eda Taşpınar Kimdir ?

EDA TAŞPINAR KİMDİR?

Yıl 1928, Mustafa Kemal, Kenan Yontunç’a poz verir ve tarihte ilk ve tek Türk heykelci ünvanını alır. Ama Kenan Yontunç’un Mustafa Kemal ile olan hukuku, heykellerinde ötesinde, onu elleri ile evlendirir, Yontunç’un eşi Feriha Hanım, Atatürk’ün silah arkadaşı Kazım Sevüktekin’in kızıdır.
Yıl 10 Kasım 1938′dir, Atatürk, öldükten sonra yüzünün maskını yapmasını Yontunç’tan istemiştir. Heykeltıraşın kendi adını taşıyan işadamı torunu Kenan Yontunç’un anlattığına göre; “Dedem odaya girmiş, Ata’nın yüzüne gliserini sürmüş ve iki kez bayılmış. Gliserin sürdükten sonra balmumunu üzerine yapıştırmış ve yüzünün kalıbını almış. Sonra bu maskın içini alçıyla doldurmuş. Dikkat ederseniz maskta Atatürk’ün kirpikleri bile tek tek belli oluyor.”
Peki biz bunları niye mi yazdık? Çünkü Kenan Yontunç, Eda Taşpınar’ın büyük dedesi! 

EDA TAŞPINAR BİYOGRAFİSİ

Yıl 1980′dir ve günümüzün en çok konuşulacak isimlerinden biri olacağından habersiz İstanbul’da dünyaya gelir Eda Taşpınar. 11 yaşında Miami’ye gider. Boca Ratenda’da iki sene okuduktan sonra Türkiye’ye tekar dönüp Robert Kolej’de eğitimine devam eder. London College of Fashion’da bir yıl eğitim aldıktan sonra Central School of St.Martins’de de moda eğitimi alır.
2006 yılının Mayıs ayında Elle dergisine verdiği bir röportajda;Londra’da hem elbise, hem de ayakkabı tasarımı okuduğundan, ayrıca vakti oldukça da styling ve fotoğrafçılık, şapka tasarımı konusunda da kendini geliştirmeye çalıştığından, Armani, Vivienne Westwood, Stella McCartney, Maxmara gibi dünyaca ünlü birçok markada staj yaptığından, moda haftalarında backstagelerde çalıştığından, tanınmış moda editörlerine asistanlık yaptığından bahseder.

STİL OLAN KADIN!

Pekala sanatsal yeteneğinden bahsedebiliriz, o sadece ‘ikoncan’lıkla geçiştiremeyeceğimiz biri. En absürd, en rüküş ya da ‘Bu giyilir mi canım?!’ dediğiniz parçaları cesaret edip giyen ve kendine fazlasıyla yakıştırmasını başarabilen biri Eda Taşpınar, kendine özgü stili ile günlerce konuşulan, davetlerin vazgeçilmez isimlerinden, zayıflığı, bebeksi değil kemikli olan yüzü, doğal saçları ve ten rengi -bile- olayyaratan bir kadın. Ama onun hiç de farklı olmak gibi bir derdi de yok, çabası da. Kendini asla tekar etmiyor. İçinden gelen ve doğru olduğuna inandığı şeyleri yapıyor, hepimiz gibi. Yaptığı çılgınlıklarını da seviyor, kendinide.

ÖVGÜLERİ FAZLASIYLA HAKKEDİYOR!

Bir röportajında şöyle söylüyor Eda Taşpınar; ”Kıyafet bana göre kadının en önemli aksesuarı, daha doğrusu kendini ifade biçimidir. Güzelliği ise bundan öte; gülüşü, bakışı, mimikleri, ses tonu ve vücut dili ile yarattığı enerjisinin tümüdür. Bir jean pantolon ve beyaz t-shirt ile de çok seksi ve güzel görünebilir bir kadın.”
Nasıl bir gelinlik hayal ettiğini sorduklarında ise; ”Kendi gelinliğimi kesinlikle kendim tasarlarım ve sanırım feci uçuk bir şey olur! Kocaman bir şapka takar, el yapımı elbisemin gecenin bir vakti miniye dönüşmesini sağlarım. Çıplak ayak, kumsalda bir düğün olur. Zaten kimse ayakkabı giysin istemiyorum. Mecburiyetten kimseyi davet etmek istemem, yalnızca sevdiklerim ve gerçek dostlarım orada olsun isterim. Bununla ilgili çok özel planlarım var.” diyor.
Yine bir röportajında aldığı moda eğitimi üzerine neden henüz kendi markasını yaratmadığını sorduklarında; ”İnsanın belirli devreleri ve evreleri vardır… Bence insan, ruhuna ne iyi geliyorsa onu yapmalı. Hiçbir şeyin zamanı yok esasında, o zamanı ve hayatta birtakım kuralları biz koyuyoruz. Bende bu kurallara yer yok; ben içimden nasıl geliyorsa öyle davranıyorum. Moda ve tasarım, hayatımın sonuna kadar yapabileceğim bir şey zaten” diyor ve beni kendine bir kez daha hayran bırakıyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz