Çetin Tekindor Kimdir ?

16 Temmuz 1945 tarihinde Sivas’ta dünyaya gelen Çetin Tekindor, Ankara Devlet Konservatuvarı’ndan 1970 yılında mezun oldu. Mezun olmasının ardından “IV. Murat” adlı tiyatro oyunu ile ilk kez izleyiciyle buluştu. Oyunculuğunun yanı sıra yaptığı dublaj ve seslendirmelerle de tanınmaktadır. Ünlü oyuncu Robert Redford’un yer aldığı çoğu filmde Çetin Tekindor dublaj yapmıştır. Hacette ve Bilkent Üniversitelerinde “Sahne Sanatı ve Diksiyon” dersleri verdi.

1983 yılında “Küçük Ağa” adlı diziyle adını duyurdu. 1987 senesinde ise Müjde Ar ile “Kaçamak” filminin başrollerini paylaştı. 1999 yılının çok konuşulan, Mehmet Ali Alabora ve Meltem Cumbul’un başrol oyuncusu oldukları “Yılan Hikayesi” adlı dizide Çetin Tekindor’da yer aldı ve bu diziyle büyük bir çıkış yakaladı. 2003 yılında vizyona giren “Karşılaşma” adlı filmdeki performansı Çetin Tekindor’a Ankara Film Festivali’nin en iyi erkek oyuncu dalında ödül getirdi. Yine ATV’de 2003 senesinde yayınlanan ve geniş bir hayran kitlesi olan “Bir İstanbul Masalı” adlı dizide “Ömer Arhan” adlı bir karaktere hayat verdi. 2005 senesinde ise başarılı yapımcı Çağan Irmak’ın beyaz perdenin çok konuşulan filmi “Babam ve Oğlum”da yer aldı. “Babam ve Oğlum” filminde sergilediği kusursuz oyunculuk performansıyla en iyi erkek oyuncu dalında; SİYAD, Sadri Alışık ve ÇASOD ödüllerini aldı.

Son olarak 2012 yılında ATV ekranlarında gösterilen “Karadayı” adlı dizide yer alan Çetin Tekindor, 1988 yılından beri kendisi gibi oyuncu olan Zerrin Tekindor ile evlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir