Fazıl Say Kimdir Ödülleri Albümleri Sevgilisi ?

Fazıl Say 14 Ocak 1970 tarihinde  Ankarada  doğmuş piyanist ve müzisyendir. Babası müzisyen ve annesi eczacı olan ünlü müzisyen ‘’ Dudak Damak Yırtığı ‘’ hastalığı ile dünyaya gelmiş ve çok küçük yaşta ameliyat olmuştur. Doktorunun tavsiyesi üzerine melodika çalmaya başlayan  Fazıl Say ; dört yaşında piyano çalmaya başlamıştır. Ankara Devlet Konservatuvarında üstün yetenekli çocuklar için açılan piyano ve kopozisyon bölümlerini başarıyla bitirmiştir. Fazıl Say  ; 1994 te Genç konser Solistleri Avrupa yarışmasında birinci olmuştur.

 

Ünlü Virtiöz 1995 te Newyork kıtalarası yarışmanın da  birincisi olmuştur. Ünlü müzisyen çeşitli oratoryolar , piyano konçertaları gibi formlarda orkestralarda bulunmuştur. Kariyerini zirveye çıkaran ve beğenilmesini sağlayan en önemli bestelerinden biri de Wolfgang Amadeus Mozart ın 250. doğum yılında Viyanada bestelenen Patara adlı bale müziğidir.

 

Fazıl Say ; Halk sanatçısı olan Aşık Veyselden esinlenerek bestelediği şarkı Amerika Birleşik Devletlerinde bilbortlarda 6. Sıraya yükselmiştir. Evli ve bir çocuk babası olan kıymetli sanaçı çeşitli ödüllere de layık görülmüştür.

Yorum

Yorum Yapın
  1. seslendirme.com diyor ki:Başkent İletişim Bilimleri Akademisi’nin, İstanbul, Ankara ve İzmir’de şubesi bulunmakta.Rfcştfc ASYALI, Altan ERKEKLİ, Cihan dcNAL, Sungun BABACAN, Sezai AYDIN, Mfcge ORUc7KAPTAN, Ahmet Şahin AKSOY gibi eğitimciler ders vemtekre. İnternet sayfasından ayrıntılı inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.