Gaye Çankaya Kimdir ?

1966 doğumlu Gaye Çankaya, Dokuz Eylül Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi. Sahne ve Görüntü Sanatları, Tiyatro Ana sanat Dalı, Oyunculuk Bölümü 1988 yılında bitirdikten sonra Dokuz Eylül Üniversitesi, Sahne ve Görüntü Sanatları Bölümünde yüksek lisans programını tamamlamıştır. Ayrıca usta oyuncu, 1990-1995 yılları arasında yine aynı bölümde doktorasını tamamlamıştır.

 

Bir dönem Cem davran ile sunduğu evim mis evim programında yaptığı sunuculuk görevi ile hatırlanan gaye Çankaya, Dokuz Eylül Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Sahne ve Görüntü Sanatları, Tiyatro Anasanat Dalı, Oyunculuk Bölümünde eğitim görevlisi olarak öğrencilerine diksiyon, Fonetik, Ses Eğitimi dersleri vermiştir.

 

Başarılı ve yetenekli oyuncu gaye Çankaya, çeşitli tiyatro oyunlarında ve TV dizilerinde başarı ile rol almış, çeşitli çocuk tiyatrosu oyunlarında yönetmenlik yapmıştır. Oyuncunun rol aldığı diziler arasında çiçek taksi, emret komutanım, öyle bir geçer zamanki, zeytin tepesi yer alıyor. Çankaya, usta oyunculuğuyla Kahireli palas dizisinde Rezzan karakterini başarılı bir şekilde canlandırmıştır. Dizide ukala, dominant ve sert bir kadını canlandırırken çevresindekilerle de arasındaki mesafeyi oldukça fazla tutuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.