Jackie Chan Kimdir? Hayatı?

7 Nisan 1954’de Hong Kong’un Victoria Zirvesi adlı turistik bir bölgesinde dünyaya geldi. Diğer adları Jackie Chan Sing Lung ve Chan Kong-Sang’dir. Oyunculuk kariyeri, 8 yaşındayken çocuk oyuncu olarak boy gösterdiği 1962 yılında vizyona giren “Big and Little Wong Tin Bar” adlı filmle başladı ve o yıldan bugüne kadar 100’ün üzerinde filmde rol almıştır. Dövüş ve aksiyon filmlerinin vazgeçilmez ismi olan Jackie Chan, yer aldığı filmlerin sahnelerinde yer alan bir çok eşyayı silah niyetine kullanmasıyla bilinir. 2010 yılında Will Smith’in oğlu Jaden Smith ile başrollerini paylaştığı “Karate Kid” adlı film sinemaseverler tarafından çok konuşuldu ve 2015 yılında filmin ikinci serisinin vizyona gireceğinin açıklanması Jackie Chan hayranlarını sevindirdi.

Jackie Chan’in yer aldığı son proje ise 7. seri olan “Police Story 2013” adlı filmdir. Filmin aralık ayında vizyona girmesi bekleniyor. Oyuncu ve dövüş ustası kimliğinin yanı sıra Jackie Chan’in çok sayıda müzik albümü bulunmaktadır. Yer aldığı filmlerdeki şarkıların çoğu kendisine aittir.

1982 yılında Tayvan asıllı bir aktris olan Joan Lin ile hayatını birleştiren Jackie Chan’in bu evlilikten olan iki oğlu vardır. Jackie Chan aynı zamanda, 1999 yılında Elaine Ng Yi-Lei ile yaşadığı ilişkiden ise evlilik dışı dünyaya gelen bir kız babasıdır.

Jackie Chan sahip olduğu MTV Ödülleri’nin yanı sıra, Şangay Uluslararası Film Festivali’nde de ödüle layık görülmüş bir Holywood sanatçısıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.