Jet Li Kimdir?

26 Nisan 1963 tarihinde Çin’in başkenti Pekin’de dünyaya geldi. Gerçek adı Li Lian-jie’dir. Babasını kaybettiğinde henüz iki yaşındaydı. Bu ölümün ardından zorlu bir yaşam mücadelesi içine giren ailenin ferdi Jet Li, 9 yaşında katıldığı Çin Ulusal Wushu Takımı aracılığıyla çocuk denilecek yaşta tanıştığı Amerika’nın o dönemki başkanı Richard Nixon ile görüştü. Jet Li’nin gözden kaçmayan fiziği ve spor kariyerinden etkilenen başkan, Jet Li’ye korumalık teklif etti ancak Jet Li bu teklifi reddetti.

Çin’in Wushu Milli Takımı’nda oynadığı dönemde çok sayıda başarı elde eden Jet Li, kısa sürede dövüş ve macera filmlerinin vazgeçilmez yüzü olmayı başardı. Jet Li’nin ilk filmi 1982 yılında vizyona giren “Shaolin Tapınağı” adlı bir kung-fu filmidir. Jet Li’nin dahil olduğu son proje ise 2013 yapımı “Badges of Fury” adlı filmdir. Jet Li, Çin’i Holywood’da temsil eden en iyi oyunculardan biridir. Çinli olmanın yanı sıra aynı zaman Singapur vatandaşıdır.

Dövüş sporlarının yanı sıra, voleybol, masa tenisi ve badminton gibi sporlara da büyük ilgi duyan Jet Li, ilk evliliğini 1987 yılında Huang Qiuyan ile yaptı. Ancak bu evlilik 3 yıl sürdü ve 1990 yılında sona erdi. Bu evliliğin bitmesinin ardından Jet Li, 1999 yılında Nina Li Chi ile ikinci kez yaptığı evlilik günümüze kadar gelmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.